Balıkesir Pullusu coğrafi işaret yolunda

0
92

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, gelenekten geleceğe kültürel mirasımız olan insanımızın ince sanat zevkini, estetiğini, duygusallığını, hoşgörüsünü ve pratikliğini yansıtan, ‘Balıkesir Pullusu’na sahip çıktıklarını ve coğrafi işaret başvurusu yapıldığını açıkladı.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile yöresel elbisemizin motiflerini, işleme tekniklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için, Balmek kurslarımızda maharetli ellerde hayat bulan ‘Balıkesir Pullu’suna Coğrafi İşaret (Mahreç) başvurusunu gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Aydemir, “Gelenekten geleceğe kültürel miras olarak değerlendirilen Balıkesir Pullusu yöresel elbisesinin motiflerini, işleme tekniklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Coğrafi İşaret (Mahreç) başvurusu yapıldı. Coğrafi işaret alma potansiyeli olan ürünler, Balıkesir’e hem kültürel hem de ticari anlamda katkı sağlayacak.

Balıkesir Pullusu’nun yöre halkının ince sanat zevkini, estetiğini, duygusallığını ve pratikliğini yansıtıyor. Coğrafi işaretli ürünlerin ekonomiye de katkısı olacak. Kültürel katma değer ve istihdam oluşturma noktasında da bölge insanına çeşitli imkanlar sunacak” dedi.   Balıkesir Pullusu, genellikle dönemin kumaşları olan atlas, pamuk, saten, ipekli şantuk gibi kumaşların üzerine kendine özgü pembe renginin yanında turkuaz, koyu zeytin yeşili, krem gibi farklı renklerde kumaşların üzerine, pamuk ipliği, kılaptan, pul ve tırtıl gibi malzemelerle yapılan, bir işleme türü. Geçmişte çoğunlukla kadın zanaatkarlar tarafından yapılan Balıkesir Pullusu, özellikle düğün, kına gecesi ve özel günler için kullanılmıştı. Günümüzde giyim eşyası ve aksesuarı başta olmak üzere ev dekorasyonu, çeyizlik ve turistik eşyalar için de bu işleme türü uygulanıyor. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here