Balıkesir, Sağlık Turizmiyle Büyüyecek

0
189

Sağlık ve Esenlik Turizmi toplantısında konuşan İl Kültür Müdürü düzenlediği Mustafa Çaltı, yıllık 5 milyon yerli, 300 bin yabancı turist sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Çaltı, “Sağlık ve Esenlik Turizmi kapsamında Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Yarışmasına katılım sağlamasıyla Balıkesir tanınırlığını artıracak. Tek hedefimiz alternatif turizm değerlerimiz ile turizmi 12 aya yaymak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından ‘Sağlık ve Esenlik Turizmi’ temalı olarak düzenlenen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesinin 2019 yılı Türkiye ulusal destinasyon seçmeleri ve bilgilendirme toplantısı Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ev sahipliğinde yapıldı.

Sağlık ve Esenlik Turizmi ile Balıkesir’de turizm sezonunu 12 aya çıkarmayı hedefleyen projeyi çok önemsediklerini kaydeden İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, “Yıllık 5 milyon yerli, 300 bin yabancı turist sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Sağlık ve Esenlik Turizmi ile ilgili tüm değerler Balıkesir’de mevcut. Bakanlığımız toplantı yeri olarak Ankara, Afyon, Erzurum ve İzmir’in yanında Balıkesir’i de seçti. Balıkesir olarak biz bu projeyi önemsiyoruz. Sağlık ve Esenlik Turizmi ile ilgili tüm değerler ilimiz coğrafyasında fazlasıyla bulunuyor. Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi, termal turizm merkezleri, hemen hemen her ilçemizde termal kaynaklar, buralarda bulunan konaklama ve termal tesisler, ormanlar, Ege ve  Marmara Denizi’nde 300 kilometrelik kıyılarımız  ve buralardaki mavi bayraklı plajlar, sağlık ve esenlik turizminin aradığı tüm argümanlar mevcut” dedi.

Kültür Bakanlığı yetkilisi İlkay İlgin de; Sağlık ve Esenlik Turizmi konusunda ve Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesiyle ilgili sunum yaptı. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here