Balıkesir, ‘Sağlık ve Esenlik’ şehri oldu

0
295

Balıkesir, Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi’nde ‘Sağlık ve Esenlik Turizmi’ temasında beş il arasından seçilerek birinci oldu.

BALIKESİR AVRUPA’NIN TANITIM FAALİYETLERİNE DAHİL EDİLECEK

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi; Avrupa turist destinasyonlarının ortak-farklı özellikleri ve barındırdığı değerlere dikkat çekerek, turizmin sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilirliğini sağlıyor.

Ekonomik gelişmeyi teşvik etmeyi amaçlayan projede, Avrupa Komisyonu tarafından birinci seçilerek ödülün sahibi olan Balıkesir, zengin turistik öğeleri, termal tesisleri, Kaz Dağları Milli Parkı, gastronomisi, eko-turizm ve agro-turizmde sunduğu imkanlar ile var olan yüksek sağlık ve esenlik turizmi potansiyeliyle Türkiye’nin ulusal destinasyonu seçilmesiyle Avrupa Komisyonunca düzenlenecek tanıtım faaliyetlerine dâhil edilecek.

Kayseri, İzmir, Afyonkarahisar ve Ankara’nın da yer aldığı Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi kapsamında daha önce bölgeye gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan uzmanlar, şehirde alternatif turizm destinasyonlarını ziyaret ederek bilgiler aldı. Yapılan ziyaretler ve değerlendirmeler sonucunda Balıkesir’in ‘Sağlık ve Esenlik Turizmi’ ödülüyle hem bölgeye hem de ülke genelinde turizm açısından önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

ÖDÜLÜ BAKAN ERSOY VERDİ

EDEN Ödülü, Avlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Vali Hasan Şıldak’a takdim edildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Milletvekilleri Belgin Uygur ve Mustafa Canbey ile birlikte ödülü alan Vali Şıldak, EDEN Ödülünün Balıkesir için büyük anlam taşıdığını, bu ödülle Balıkesir’in turizm alanında uluslararası ölçekte yeni bir markaya, güçlü bir sertifikaya daha sahip olduğunu ifade etti. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here