BALIKESİR SİMİT FİYATI İLE TÜM İLLERİ SOLLADI

0
139

Balıkesir simit fiyatında rekor kırdı. Simit fiyatlarının artması ile Balıkesir Fırıncılar ve Unlu Mamuller İmalatçıları Odası’nın aldığı karar doğrultusunda simit fiyatlarına güncelleme yapıldı. Daha evvel 110 gramlık simit 2 liradan satılırken, alınan karar sonrasında 110 gramlık simit 2,50 TL’ye yükseldi. Bu fiyatla birçok ilin üstünde yer alan Balıkesir tüm halkı şaşırttı.

Balıkesirli simit üreticileri artan zammın hammadde fiyatlarına gelen yüksek zamların sonucunda olduğunu söyledi. Üreticiler simit yapımında kullanılan un, susam, katı ve sıvı yağ fiyatlarının pandemi döneminde büyük artış gösterdiğine dikkat çektiler.

Simit ustası Önder Kılıçaslan, “Simide öncelikle gelen zamlar piyasada her türlü ürüne gelen zamlardan kaynaklanıyor. Biz üreticiler olarak zamma karşıyız tabi ki ama simidin ham maddelerine ve ürünlerine gelen zamlardan dolayı fiyat artırmak zorunda kalındı. Bu zam isteyerek yapılan bir şey değil piyasanın durumu belli. Şu an iğneden ipliğe her şeye zam geldi. Fırıncılar Odası da zammı yansıtmak zorunda kaldı. Müşterilerimiz de zammı bekliyorlardı, çünkü herkes piyasanın durumunu görüyordu. Şu an bir markete bile gitseniz her gün bir şeylere zam geliyor. Müşterilerimiz zammı bekliyordu şu an olumsuzluk yaşamıyoruz, tepki gösteren pek yok. 110 gram simit önceden 2 liraydı, şu an aynı gramajdaki simit 2,50 lira oldu. Yani 50 kuruş bir zam geldi. Simidin yapıldığı malzemelerden un, susam, katı ve sıvı yağ gibi ürünlere zam geldiği için biz de simit ve poğaçaya zammı yansıtmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Bu yüzde 25 oranında artışa halk fazlasıyla tepki gösterdi. Dün aldığınız simidin ertesi gün bir anda 50 kuruş artması pek alışık olduğumuz bir şey değil. Balıkesir bu artışla İstanbul ile simidi en pahalı iller arasına girdi.  Pandemi döneminde yüksek oranda zam gelmeyen başka bir şey kalmadı zaten. Tüm üretilen ürünlerin hammaddelerine yüzde 70, yüzde 85 zam geldi. Üretici de çaresiz bir şekilde çözümü ürüne zam yapmakta buluyor yoksa hammaddeyi de temin edemeyecek.

2020 yılı asgari ücreti 2 bin 324 lira iken simit fiyatı 2 liraydı. Geçen yıl, asgari ücretle toplam 1162 simit alınabiliyordu. 2021 yılı asgari ücreti 2 bin 825 lira oldu, simit fiyatı ise son zamla 2,5 lira seviyesine yükseldi. Böylece 2021 yılında asgari ücretle alınabilecek simit sayısı 1130’a geriledi. Asgari ücretlinin günlük 1 simidi eksilmiş oldu.

Her yıl mutlaka 25 kuruş zam geliyordu fakat bu yıl o zam pandemi de artan fiyatlar ile 50 kuruş oldu. Umarız bu pandemi ile simit alamayacak duruma gelmeyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here