Balıkesir Tabip Odası: Aşı candır, hayat kurtarır

0
338

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada dünyada 1,5 yılı aşkın süredir devam eden Pandemi sürecinde ülkemizde 11 Ocak’ta ilk aşı uygulamasının Sinovac aşısı sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandığı, Şubat ayında 2. doz, Temmuz ayında da Biontek aşısı ile 3. doz aşı yapıldığı hatırlatıldı.

Henüz aşının uygulanmaya başlanmadığı pandemi sürecinde daha fazla maruziyete bağlı olarak en yüksek riski taşıyan ve en çok hastalanıp ve ölenler sağlık çalışanlarının olduğunun ifade edildiği açıklamada şu hususlara yer verildi:

“Ancak Covid-19 vakaları sağlık çalışanlarına uygulanan aşılardan sonra belirgin oranda azalmaya başlamıştır. Pandeminin başlangıcından beri ne yazık ki 174’ü Hekim olmak üzere, 436 sağlık çalışanımızı kaybettik. Ancak sevindirici olan yanı da 8 Haziran 2021 tarihinden beri sağlık çalışanlarından acı haber almadık. Bu tarihten itibaren sağlık çalışanı ölümü olmadı. 2. dozdan 14 gün sonra güçlü bir bağışıklığın geliştiğini tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Delta varyantına sahip korona virüse yakalanan kişilere karşı Biontech aşısının koruma oranının yüzde 70-80 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Memleketimizde görülmeye başlayan Delta varyantının bulaşma hızı ile aşılama hızı yarışıyor. Aşısız insan kalmadığında virüse atlama taşı bırakmamış olacağız. Yakınlarımız arasında hala aşı olmayan varsa bilgi verelim, ikna edelim. Çünkü aşı olarak artık sadece kişisel korunma kalkanı edinmiş olmuyor, ülkede hayatı normale çevirmek, salgına geçit vermemek için bir ulusal dayanışma hareketine katılmış oluyoruz. Bunu da yapılan aşılara borçluyuz. Bilinmelidir ki; Covid-19 hastalığı ile ilgili bugüne kadar bulunan bir spesifik ilaç yoktur. Bu hastalığın bulaşıcılığının durdurulması ve önlenmesi için aşı tek seçenek ve etkili aracımızdır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here