Balıkesir Tabip Odası: Aşılı sayımız oldukça yetersiz

0
237

Balıkesir Tabip Odası, 12 yaş üstü çocukların Covid-19 aşılanması hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, 12 yaş üstü çocukların aşılanmasının pandemiyle mücadeleye katkı sağlayacağı bildirildi.

“12 YAŞ ÜSTÜ ÇOCUKLARIN AŞILANMASI KATKI SAĞLAR”

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Her aşının biraz yan etkisi olabilir, ancak aşıların güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Ateş, aşının yapıldığı yerde kızarıklık, şişlik, ağrı gibi enjeksiyona bağlı yan etkiler en sık gördüğümüz yan etkilerdir. Batı ülkelerinde aşının etkileriyle ilgili gözlemler sürmektedir. Şu ana kadar aşının durdurulmasına, iptal edilmesine ya da askıya alınmasına neden olabilecek herhangi bir istenmeyen etki gözlemlenmemiştir.

Ülkemizde salgın iyi yönetilmemektedir, bu da varyantlara yol açmaktadır. Ülkemizde 8 ay gibi uzun süredir Covid-19 aşılama çalışmaları yürütülmekte olup halen tam aşılı sayımız oldukça yetersizdir. Bu nedenle çocukların aşılanmasının pandemiyle mücadeleye katkı sunacaktır. 5-11 yaş çocuk  grubunun aşılanması ile ilgili çalışmalar sürmektedir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here