Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan: Nihayet beklediğimiz oldu

0
216

Balıkesir Tabip Odası yönetimi adına açıklamada bulunan Başkan Necdet Uçan, aşı olmanın hem hak hem de toplumsal sorumluluk olduğunu hatırlattı.

Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odaları olarak yaklaşık 6 aydır belirtmelerine rağmen öğretmenler, hukukçular, gıda üretim yerleri, berberler, toplu ulaşım şoförleri, kapalı ortamda çalışanlar, işçiler, kargo çalışanları gibi meslek gruplarına aşı uygulamasına başlanabildiğini ve aşı olabilecekleri, aşılama yaşının 40’lı yaşlara indirilebildiğini anlatan Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Hem Sinovac Aşısı için bir aydan fazla süredir verilemeyen 1. Aşı randevuları bugünden itibaren verilmeye başlandı, aynı zamanda Biontek Aşısı randevuları da verilebiliyor. Aşı çeşitliliği ve yeterliliği şu an sağlanabildi. Ancak pandeminin kontrol altına alınabilmesinde önemli olan aşı tedarikinin sürekli ve kalıcı hale getirilebilmesi ve aşı çalışmalarının hızlandırılması, aşı olabilecek yaş gruplarının giderek düşürülmesidir. Diğer aşılar ile de aşı çeşitliliği ve miktarı daha da arttırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığının, Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarının aşı reddi ve çekincesi konusunda başlattığı ve yürüttükleri kampanyaya yazılı ve görsel basında ve kamu spotları ile destek olması, toplumsal bağışıklık açısından oldukça önemlidir. Bilimsel olarak; Aşılar, pandeminin önlenmesinde ve toplumsal bağışıklığın oluşturulmasındaki en önemli ve güvenilir, yüz güldürücü sonuç aldırabilecek  sağlık müdahalesi aracıdır. Gerek pandemi ile mücadelede ve gerekse Türkiye düzeyinde 36 milyonu geçen Covid-19 Aşı uygulamalarında bizler sağlık çalışanları olarak her türlü katkıyı ve özveriyi sunduk ve sunmaya da devam edeceğiz. Sağlık Bakanlığına düşen ise emrivakilerle hekimlerin çalışma programlarına müdahale etmek yerine, açık alanlarda ve daha büyük aşılama alanları oluşturarak Aşı uygulamalarına katkı sunmaktır” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here