Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan: Önlemler sıkılaştırılmalı

0
215

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, dünyada etkisini mutant geçirerek arttıran koronavirüs pandemisinde en yüksek vaka ve ölüm sayısına ulaşıldığına dikkat çekti, set önlemlerin alınmasını istedi.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, pandemide 3. pikin yaşandığını söyledi. Vaka sayılarının ülke genelinde 5-10 kat artarken, Balıkesir’in yüksek riskli iller arasında olduğunu ve vaka sayısının da giderek arttığını bildirdi.

“SERVİS VE YOĞUN BAKIMLARIN DOLMASINDAN KAYGI DUYUYORUZ”

Uçan, “Bakanlığın geçen haftadaki verilerine göre Balıkesir’de günlük en az 800-900 yeni vaka tespit edilmektedir. Sahadan aldığımız verilerde de artışın devam ettiği görülmektedir. Ülkemiz günlük vaka sayısında Avrupa’da birinci, dünyada dördüncü sıraya yükselmiştir. Servislerde ve yoğun bakımlara yatışlarda ciddi bir artış gözlenmektedir. Salgın hastanelerde önlenmeye çalışılmaktadır. Bu gidiş ile önümüzdeki günlerde servis ve yoğun bakımlarda yer bulma sıkıntısı yaşanmasından kaygı duyuyoruz” dedi.

Bilimin ışığında akılcı bir pandemi mücadelesi yürütülemediğini iddia eden Uçan, “Toplumsal düzeyde bulaşıcılık önlenememiştir. Pandemi algılar üzerinden yönetilmeye çalışılmaktadır. AVM’ler açık, insanlar sokakta, işçiler çalışıyor ve toplu taşıma araçları kalabalık. Hayat 5 gün tüm hızıyla devam etmekteyken iki günlük kapanmalarla salgın önlenemez. Hükümet ekonomik kaygılarla hareket etmektedir. Ekonomi insan hayatından önemli değildir. Giden her bir can ailesi için bir hayattır. En kısa zamanda sosyal ve ekonomik destek paketleri açıklanarak, ortalık yangın yerine dönmeden tam kapanma sağlanmalıdır. Kasım-Aralık aylarının bir benzerini yaşamaya ne sağlık çalışanlarının ne de halkımızın tahammülü kalmamıştır. Bir yıldır salgınla mücadele eden sağlık çalışanlarının meslek örgütlerinin ve sendikalarının hiçbir talebi tam karşılanmamıştır. Sağlık çalışanları tükenmişlik ile karşı karşıya bırakılmıştır. Her gün yeni ölümlere tanıklık etmek istemiyoruz. Aşı teminindeki sıkıntılar giderilerek, hızlı aşılama yapılmalı ve test sayısı arttırılarak kısıtlamalara gidilmelidir.  İller arası seyahat yasaklanmalı, toplumsal hareketlilik ve kapalı ortamlarda toplanmalar yasaklanmalıdır.  Hangi bilimsel kriterlere göre belirlendiği anlaşılamayan ölçütlerle; futbol sektörü değil, hizmetin sürdürülebilmesi için öncelikli sektörler öğretmenler, basın mensupları, kargo ve paket servisi yapan elemanlar, adalet bakanlığı personelleri, zabıtalar, cezaevlerinde bulunanlar, askerler, polisler öncelikli olarak aşılanmalıdır” dedi.  Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here