Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan: Yeniden inşa edilmeli

0
126

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, oda salonunda düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada sağlık hizmetlerinin toplumcu bir anlayışla yeniden inşa edilmesini istedi.

Tabip Odası Başkanı Uçan, sağlık sisteminin iflas ettiğini öne sürdü. Uçan, “Neoliberal politikaların sağlıkta çöküşü getiren Sağlıkta Dönüşüm Programı hekimler ve tüm sağlık çalışanlarını olanca acımasızlığı ile tüketerek olumsuzluklarını toplumun kılcal damarlarına dek yaydı. Koruyucu sağlık hizmetlerinin terk edildiği, sağlık hizmetlerinde basamaklandırmanın kaldırıldığı, kışkırtılmış sağlık talebi üzerine kurulan sistem toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini derinden sarstı.

COVID-19 pandemisi ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada koruyucu sağlık hizmetleri olmadan hastalık ve salgınların önlenemeyeceğini göstermiş, tüm dünyada ekonomik öncelikler temelinde yönetilen salgının bedeli ağır olmuştur. Ülkemizde de iktidarın tercihini toplumdan yana kullanmadığı, salgının bilimin gereklerine göre değil, ekonominin ihtiyaçlarına göre yönetildiği bir sürece hepimiz tanıklık ettik.

Toplumu, yerel yönetimleri, emek-meslek örgütlerini, bilim insanlarını, demokratik kitle örgütlerini salgınla mücadele sürecine dahil etmeyen iktidar, güvenlikçi anlayışın ötesine ve pandeminin yıkıcı sonuçlarının önüne geçememiştir.

Bu yangın söndürülemediği gibi yurttaşlarımızın, sağlık çalışanlarının ölümleri durdurulamamış ve Türkiye, tüm pandemi dönemi boyunca COVID-19’a bağlı en çok vaka ve ölümün görüldüğü ülkelerden birisi olmuştur. Pandeminin gerektiği gibi yönetilmemesi, sağlık sisteminin iflası ile ertelenmiş sağlık hizmetlerine bağlı pek çok hastalık sonucu çok sayıda insanımızı yitirdiğimiz fazladan ölümlerin acısı da buna eklenmiştir” dedi.

SAĞLIKTA ÇÖKÜŞ VURGUSU

Tüm bu yaşananlara rağmen Sağlık Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesi genel bütçenin ancak yüzde 5,7’sini oluşturduğunu, salgında da koruyucu sağlık hizmetlerinin göz ardı edildiğini dile getiren Necdet Uçan, “Bu bütçede halk sağlığı, salgınla etkili mücadele, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarında iyileştirme yoktur. Ödeneklerin neredeyse dörtte üçü tedavi edici hizmetlere, bütçenin beşte biri şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedellerine ayrılırken; koruyucu sağlık hizmetlerine kamu ve üniversite hastanelerine gerekli maddi kaynak ayrılmamıştır.

Bu tutumla iktidar önceki yıllarda olduğu gibi pandemi sürecinde de halk yararını, işçiyi, emekçiyi, işsizi, yoksulu, dar gelirliyi, emekliyi koruyan değil; hastane patronu sermayedarları, iktidar yanlısı şirketlerin çıkarlarını gözeten neoliberal sağlık politikalarını özetle Sağlıkta Çöküş Programı’nı sürdüreceğini göstermektedir. Hastaneleri işletme, hastayı müşteri olarak gören bu sağlık politikaları sonucunda sağlık sistemi çökmüştür” dedi.

Uçan, açıklamasının sonunda basın toplantısına katılarak kendilerine güç veren CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı ve İKK Sekreteri Betül Dikici, CHP İl Başkan Yardımcısı Besim Kemal Akalın, CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Hürmüz Avcı, Sol Parti Altıeylül İlçe Başkanı Cengiz Özipek’e teşekkür etti. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here