Balıkesir Tabip Odası: Kontrolsüz açılım süreci başlatıldı

0
138

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada ülkede çok daha bulaşıcı ve öldürücü olan DELTA varyantı vaka sayısının giderek arttığı ifade edilerek, Balıkesir’de de görüldüğüne dikkat çekildi.

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren herhangi bir koşula bağlı olmadan kontrolsüz açılım sürecinin başlatıldığının belirtildiği açıklamada şu hususlara yer verildi: “Saat 24.00’den sonra müzik yasağı dışında Delta Varyantı bulunan Rusya, İngiltere gibi ülkelerden ülkemize seyahat kısıtlaması, karantina, şehirlerarası ve şehir içi ulaşım, turizm sektörü, düğünler gibi hiçbir kısıtlama kalmadı ve sadece yüksek olan 1. Aşı oranları verilerek, sanki hastalık bitti imajı yaratılıp normal hayata dönmüşüz gibi maske kullanımı azalmış, fiziksel mesafe kurallarına uyulmamaya  başlanmıştır.

Sağlık çalışanlarının tüm özverili çalışmalarına karşın, halen ülkemizde tam aşılı sayısı yüzde 30’lara ulaşmamıştır. Toplumsal bağışıklıktan söz edebilmek için tam aşılı oranının yüzde 70-80’lere ulaşması gerekmektedir. Ve ülke düzeyinde 5 binin altına düşürülemeyen vaka sayıları, ne yazık ki 6-7 bine doğru tırmanmakta ve her gün 40’ın üzerinde ölüm gerçekleşmektedir. Kısıt koymamak ve önlemlere uymamak hastalığın yayılması için uygun ortam oluşturmaktadır. Önümüzün bayram olması ve iller arası büyük hareketliliklerin yaşanması, ailelerin bir araya gelerek kalabalıklar oluşturması kaygılarımızı artırmaktadır.

Bu nedenle beklemeksizin zamanı gelen aşılarımızı olmamız gerekmektedir. Özellikle kalabalık ve kapalı alanlarda mutlaka maske takılması, fiziksel koşullara uyulması gerekmektedir. Aksi halde hepimizin emeğine yazık olacak ve vaka sayılarının artması kaçınılmaz olacaktır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here