Balıkesir Tabip Odası: Lütfen herkes bir adım geri dursun!

0
204

Balıkesir Tabip Odası Yönetim Kurulu, Türk Yoğun Bakım Derneği tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin, salgının başladığı 13 aydan bu yana, vaka ve ağır hasta sayısında  en yüksek sayılara ulaştığı,  vaka sayısının 62 bin 606, ağır hasta sayısının ise 3 bin 240’a ulaştığı bu hafta itibariyle artık herkesin seferberlik varmış gibi salgınla mücadelede özellikle kurallara riayet etmek anlamında bu işi ciddiye alması gerektiği, artık çok daha genç yaşta hastaların kaybedilmeye başlandığı ve yoğun bakım ekiplerinin de ağır bir travmatik süreçle karşı karşıya kaldığının ifade edildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında; “Birinci pikte adeta bir seferberlik hali vardı ve vaka sayıları zirvede 13 bin 300’lerdeydi. Yoğun bakımlara yansıması da 1980 hasta oldu. İkinci pikte, vaka sayısı 33 bin 500, yoğun bakımlara yansıması ise 5 bin 970’lerde olmuştu. Son 3 haftadır kırmızı alarm çanlarının çaldığı açık ve net. Artık karşımızda mutasyona uğramış, daha hızlı bulaşan, daha fazla hasta yapan bir virüs var. 3.dalga daha öncekilerin hiçbirisine benzemiyor. Genç hastalar daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor” ifadelerine yer verildi.

“ÇOK GECİKTİK VE GECİKMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Tabip Odası yönetimi açıklamasının devamında; “Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, kurallara riayet etsin. 3 haftadır kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an, o sigorta kaybedilir ve sistem kilitlenir. Çok geciktik ve gecikmeye devam ediyoruz. İlk olarak İllere göre haftalık hasta sayıları (yüz binde) 8-14 Şubatta açıklanmaya başlanmış olup, 1-16 Nisan 2021 haftası itibarı ile bu sayı ilimizde sürekli artarak (yüz binde) 566’ ulaşmıştır. Bu 6,8 kat artış anlamı taşımaktadır. Epidemiyoloji biliminin gereğinin yapılarak; Pandeminin sahada karşılanması ve etkin filyasyon çalışması yapılma yöntemi, karantina sürelerinin yeniden gözden geçirilmesi  ve hızla aşı yapmamız gerekir. Ülkemizde günlük vefat sayısının 300’ü, vaka sayılarının 50 bini geçtiği süreçte; 14-28 gün tam kapanma olmadan salgının kontrol altına alınamayacağı, tam kapanmanın her geçen gün/hafta/ay daha da zorunluluk haline geldiği aşikardır” denildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here