Balıkesir Tabip Odası: Risk grupları net olarak tanımlanmalı

0
156

Balıkesir Tabip Odası Yönetimi tarafından grip aşılarıyla ilgili olarak açıklama yapıldı. Açıklamada kazı kazan’dan ve angarya uygulamadan vazgeçip mevsimsel grip aşıları için risk grupları net olarak tanımlanması istendi.

Her yıl Eylül ayından itibaren 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olanlara yapılması gereken mevsimsel grip aşısının 2020 yılında ne yazık ki yaz aylarından itibaren uyarılarına rağmen 1,5 milyon kadar temin edilebildiğini ve yapıldığını belirten yönetim açıklamasında şu hususlara yer verildi:

“Oysa 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olup aşılanması gereken sayı 15-20 milyona yakındır. Bir başka deyişle risk grubunun ancak % 10’una yapılabilmiştir.  Risk grubunda en ön sırada bulunan sağlık çalışanlarına dahi ancak 2020 yılı Aralık ayında Mevsimsel Grip Aşısı yapılabilmiştir.  Bu yıl da Sağlık Bakanlığınca net olarak ve hızla risk grupları tanımlanmadığından tüm hekimler aşı talebinde bulunanları tek tek kazı kazan yöntemiyle sorgulamakta, aşı çıkanlara aşı reçete edilmekte, çıkmayanlar ise tekrar tekrar müracaat ederek aşı sıralaması durumlarını sormaktadır.

Bu da pandemi sürecinde hekimler için iş yükünü, hastalar için de kalabalık ortamlarda bekledikleri için Covid-19 riski artırmaktadır. Yeterli aşı sağlanamadığından bu tür sorunların yaşanması nedeni ile Sağlık Bakanlığınca pandeminin hızla devam ettiği süreçte yeterli aşı sağlanarak, tüm risk gruplarına Bağışıklığı baskılanmış kişiler: HIV, malign hastalıklar, ilaç kullananlar, Altta yatan hastalıkları  olanlar: Kronik akciğer hastalıkları (astım dahil),  Kronik kalp hastalıkları (hipertansiyon hariç),  Renal hastalık (böbrek hastalıkları), Hepatik  (karaciğer hastalıkları), Nörolojik (sinir sistemi  )hastalıkları, Hematolojik  (kan) hastalıkları,  Metabolik hastalığı olanlar; DM, diyabet dahil,   Morbid obez kişiler (VKİ > 40). 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanmak zorunda olanlar (Reye Sendromu riski nedeniyle). Kendileri influenzanın ağır seyretme riski taşımasalar da yukarıdaki risk grupları ile yakın temasta olan kişiler (ev halkı, bakım verenler). Sağlık çalışanlarına hatta Pandemi döneminde 6 ay üzerinde herkese ücretsiz olarak bir an önce yapılmalıdır. Salın yönetiminin herhangi bir stratejisi yoktur, aşı karşıtları ile maalesef yan yana durmaktadırlar. Aksi taktirde pandemi ile birleşerek kusursuz fırtına bizi beklemektedir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here