Balıkesir Tabip Odası: Şiddetsiz dünya istiyoruz

0
89

Balıkesir Tabip Odası üyeleri, sağlıkta şiddete karşı etkin yasa ve güvenli işyeri istendi. Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Yalnızca 2020 yılında 12 bine yakın beyaz kod verilen sağlıkta şiddet olayı yaşanmıştır. TTB tarafından yapılan ankette hekimlerin yüzde 84’ü daha önce hasta veya yakını tarafından sözel ve fiziksel şiddete uğradığını belirtmiştir. Tüm bunlara rağmen hala işyerlerimizde şiddetten koruyacak önlemler alınmazken, çıkarılan sağlıkta şiddet yasası algıyı yönetmeye çalışmak dışında bir işe yaramamıştır” dedi.

Balıkesir Tabip Odası üyeleri, Atatürk Şehir Hastanesinde yaptıkları açıklamada Doktor Aynur Dağdemir’i andı. Sağlıkta şiddete karşı etkin yasa ve güvenli işyeri isteyen hekimler, mücadeleye devam mesajı verdi. Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, Türk Tabipleri Birliği (TBB) olarak başlattıkları mücadele programında her hafta ayrı bir talep ile seslerini yükselttiklerini söyledi.

Uçan, bu haftanın kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, Samsun’da görev yaptığı esnada birlikte çalıştığı sağlık çalışanının eski eşi tarafından bıçaklanarak katledilen Doktor Aynur Dağdemir’in, ölüm yıldönümü olduğunu hatırlattı. Uçan, “Dağdemir, çalışma arkadaşını şiddetten korumak isterken öldürüldü. Bu olay, sağlıkta şiddetin ve kadına yönelik şiddetin en can yıkıcı noktasında duruyor sevgili Aynur” dedi.

“SAĞLIKTA ŞİDDET SON BULMALI”

Doktor Aynur Dağdemir’in çalıştığı özel hastaneye elinde ekmek bıçağı ile giren erkek tarafından altı yıl önce bugün öldürüldüğünü, Doktor Edip Kürklü’yü, Doktor Göksel Kalaycıoğlu’nu, Doktor Ersin Arslan’ı, Doktor Kamil Furtun’u, Doktor Hüseyin Ağır’ı ve Doktor Fikret Hacıosman’ı da işyerlerinde uğradıkları şiddet sonrası yaşamlarını yitirdiğini hatırlatan Necdet Uçan, “Kayıplarımızın yanı sıra meslektaşlarımız işyerlerinde bıçaklı, silahlı, sopalı, oraklı, taşlı fiziksel saldırılara uğruyor, klinikler  ateşe veriliyor, her birimiz her gün sözel şiddete maruz kalıyoruz. Yalnızca 2020 yılında 12 bine yakın beyaz kod verilen sağlıkta şiddet olayı yaşanmıştır.

TTB tarafından yapılan ankette hekimlerin yüzde 84’ü daha önce hasta veya yakını tarafından sözel ve fiziksel şiddete uğradığını belirtmiştir. Tüm bunlara rağmen hala işyerlerimizde şiddetten koruyacak önlemler alınmazken, çıkarılan sağlıkta şiddet yasası algıyı yönetmeye çalışmak dışında bir işe yaramamıştır” dedi.

“ŞİDDET HER YERDE”

Hiçbir kamu kurumuna hatta alışveriş merkezlerine kontrolsüz girilemezken hastanelere akla gelebilecek her türlü zarar verici alet ile girilebilmesini kabul etmediklerini dile getiren Tabip Odası Başkanı Uçan, sözlerine şöyle devam etti:

“Klinikler, yoğun bakımlar, acil servisler, ambulanslar, polikliniklerdeki fiziksel şartlar şiddetin önünü açmaktadır. Bu nedenle güvenli çalışma alanları oluşturulmasının ivedi gereklilik olduğunu ve bütün yöneticilere sağlık çalışanları için güvenli çalışma ortamlarının oluşturulması konusunda sorumlu olduklarını hatırlatıyoruz. Şiddete, yalnızca hastaneye başvuranlar tarafından değil ekranlardaki dizilerde, gazetelerdeki köşe yazılarında, politikacıların sözlerinde, idarecilerin baskılarında da tanıklık ediyoruz. Çıkarılan SABİM hattı ile de tüm hekimler Sağlık Bakanlığı tarafından psikolojik şiddete, ağır duygusal yüke maruz bırakılıyor.

Acil asistanı olarak görev yaptığı sırada SABİM’e yapılan haksız başvurular gerekçe gösterilerek işyerinde sürekli mobbinge maruz kaldığı için canına kıyan Doktor Melike Erdem, ne yazık ki bu şiddetin en ağır göstergesi olmuştur. Görevini yaptığı sırada şiddete uğrayan hekimlerin şikâyetlerine yönelik hiçbir adım atmayan yönetenler, gereksiz başvurular ile hekimler üzerinde baskı yaratmakta, hekimlerin saatlerini en basit şikâyetlere cevap yazmakla harcatmaktadır. Üstelik şikayetlere konu olan sorunların tamamına iflas etmiş sağlık sistemi neden olmaktadır.

“SAĞLIKTA ŞİDDET İÇİN ETKİLİ YASA ÇIKARILMALI”

Sağlıkta şiddetin ana kaynağı olan neoliberal sağlık politikalarından derhal vazgeçilmeli. Sağlıkta şiddet için Türk Tabipleri Birliğinin önerileri çerçevesinde etkili yasa çıkarılmalı. Sağlık kurumlarında şiddeti önleyen fiziksel değişiklikler yapılmalı, güvenli işyerleri oluşturulmalı. Tüm işyerlerinde kadına karşı şiddeti önleme mekanizmaları için etkin politikalar uygulanmalı. İş yaşamında şiddet ve tacize karşı ILO 190 Sözleşmesinin imzalanmasını talep ediyoruz. Sağlıkta, sokakta, evde şiddetsiz sağlıklı bir dünya için mücadeleye devam edeceğiz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here