Balıkesir Tabip Odası: Tedirgin olma, aşı ol

0
198

Balıkesir Tabip Odası, ‘Tedirgin olma aşı ol’ temasıyla aşı kampanyası başlattı. Oda yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Balıkesir ilinde 1. aşı 459 bin, 2. aşı 340 bin olmak üzere toplam yapılan aşı sayısının 799 bin, tam aşılı oranının yüzde 27’ler düzeyinde olduğu vurgulanırken, “İlimiz bu konuda ülke ortalamasının oldukça üzerindedir. Tüm bunlara rağmen 11 Ocak 2021 tarihinde başlayan ve 6 ayı geçen süre içerisinde yapılan aşı miktarları yeterli değil” denildi.

AŞI KARŞITLIĞI VURGUSU

Sağlık Bakanlığı’nca aşıya erişimin kolaylaştırılması, aşılanma isteğinin güçlendirilmesi ve aşı kararsızlığının giderilmesi hedefleriyle hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Tabip Odası açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Sosyal medyada aşı karşıtlığını giderecek paylaşımlar yapılması gerekmektedir. Aşılar en etkili sağlık müdahalesi aracıdır. Toplumda halen aşı tereddüdü ve aşı karşıtlığının giderilmesi için ciddi çaba harcanmalıdır. Toplumsal bağışıklığın kazanılabilmesi ancak etkin ve yeterli oranda aşı yapılmasına bağlıdır. Sağlık Bakanlığına düşen de yaş grubu kısıtlaması olmadan yeterli aşı sağlamaktır. Pandemi ile mücadelede aşı en önemli argümanımızdır. Türk Tabipleri Birliği ve Balıkesir Tabip Odası olarak aşı kampanyasını başlatıyoruz. Toplumsal bağışıklığın kazanılabilmesi ancak etkin ve yeterli oranda aşı yapılmasına bağlıdır. Sağlık Bakanlığına düşen de yaş grubu kısıtlaması olmadan yeterli aşı sağlamaktır.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here