Balıkesir Tabip Odası: Tıp Kanıta Dayalı Bir Bilim Dalıdır

0
285

Balıkesir Tabip Odası yönetimi tarafından yapılan açıklamada; COVİD-19 tedavi rehberini güncelleyen Sağlık Bakanlığı’nın almış olduğu yeni karara göre hidroksiklorokin sülfat etken maddeli ilacın, coronavirüs tedavisinde artık kullanılmayacağı belirtildi.

Coronavirüs hastalarına evde veya hastanede bu etken maddeli ilaç  verilmeyeceğinin altının çizildiği açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütünün çok uzun zaman önce yan etkileri nedeni ile  tavsiye etmediği ve diğer ülkelerde çoğunlukla kullanılmayan, kullanıldığı dönemlerde de hastanede hekim kontrolünde kullanılması gereken, ancak Sağlık Bakanımızca erken dönemde hemen başlanarak çok iyi sonuç aldığımız söylenen ve bu  uygulamamızla övünerek ölüm oranlarımızın düşük olması böyle açıklanmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesine rağmen o günden beri kullanılan bu ilacın kullanımına TTB ve Tabip Odaları olarak bilimsel olmadığı için karşı çıkmıştık. Tıp, kanıta dayalı bir bilim dalıdır. Olumlu sonuç vermediği kanıtlanmasına rağmen; Sağlık Bakanlığınca dikkate alınmayarak kullanılmaya devam edilmiş, hatta bu etken maddenin bir ilaç firmasınca ülkemizde üretilmesi nedeni ile de övünmüştük. Sağlık Bakanlığını, bir yıldır gereksiz uygulamalarının nedenini açıklamaya, hem meslek örgütlerimizden, hem de halkımızdan özür dilemeye çağırıyoruz” denildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here