Balıkesir Tabip Odası’ndan aşı uyarısı!

0
251

Tabip Odası, Balıkesir’in maviye aday il konumunda olduğunu bildirdi. Tabip Odası yöneticileri; “Tam aşılı diyebilmemiz için yapılan aşı Biontek ise iki doz, Sinovac ise üç doz olması gerekir” dedi.

Balıkesir Tabip Odası, gerçeğe yakın aşı haritası konusunda açıklamada bulundu. Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada aylardır maviye boyanmış bir Türkiye haritasıyla sadece 18 yaş üstü nüfusun genel nüfusa oranı olarak verilen ve yapılan birinci doz aşı miktarı ile aşı oranlarının sanki ülkede aşı oranı yeterli ve Covid-19 pandemisi bitti izlenimini yaratarak halkı rehavete sürüklediği iddia edildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Yeni yayınlanan Covid-19 haritasında da yine sadece 18 yaş üstünün toplam nüfusa oranlanarak ve yapılan iki doz haritası verilmektedir. Ve mavi olabilmek içinde baz olarak yüzde 75 aşı oranı alınmaktadır. Buna rağmen görülmektedir ki; mavi illerin oranı çok düşük, sayısı çok az. İlimiz de maviye aday il konumunda.

Örneğin iki doz Sinovac yapılmış ise üçüncü hatırlatma dozu yapılmadığından iki doz aşı yapılmış olsa dahi verilen bu oranlar tam aşılı olarak kabul edilemez. Tam aşılı diyebilmemiz için yapılan aşı Biontek ise iki doz, Sinovac ise üç doz olması gerekir ve üzerinden de 14 gün geçmesi gerekir. Dolayısı ile yapılan toplam iki doz aşı miktarı Sağlık Bakanlığının yayınladığı haritada yüzde 68 olarak görülse de; gerçekte yüzde 49 dur.

Tam aşılı oranı ise daha da düşüktür. Bu oranlara ülkemizdeki göçmen nüfus dahil değildir. Bu şu anlama gelmektedir; ülkemizin yarısından daha azı tam aşılı olup, pandeminin dördüncü dalgası ve delta varyantı etkisini hızla sürdürmektedir. 12 yaş üstü tüm yaş gruplarının, üçüncü ayını bitiren gebe ve emziren annelerin mutlaka aşı olmaları, maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uymamız halk sağlığını korumak açısından son derece önemlidir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here