Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula: Gerekli adımlar atılmalı

0
78

ÖZEL HABER – Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, ekonomide yaşanan son gelişmeleri değerlendirdi. Kula, “Faiz düştükçe maalesef doları yukarı yönde etkiliyor. Doların yukarı çıkmasıyla birlikte bir çok ithalata bağlı üretim ve ticaret yapan sanayici olumsuz etkileniyor. Bu konuda hükümetin gerekli adımları atmasını bekliyoruz” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, ekonomide yaşanan son gelişmeleri ve dövizde gözlenen artışı değerlendirdi. HABERCİ’ye konuşan Kula, dövizdeki yükseliş için hükümetin gerekli adımları atmasını beklediklerini söyledi.

“FAİZ-DOLAR DENGESİ BİR AN ÖNCE SAĞLANMALI”

Doların yukarı yönlü seyretmesinin sanayiciyi olumsuz etkilediğini kaydeden BTO Başkanı Rahmi Kula, “Faiz düştükçe maalesef doları yukarı yönde etkiliyor. Doların yukarı çıkmasıyla birlikte bir çok ithalata bağlı üretim ve ticaret yapan sanayici olumsuz etkileniyor. Dövizin artmasıyla birlikte akaryakıt artışları da lojistik maliyetlerini artırıyor. Sürekli yukarı yönde değişken kurdan dolayı insanlar ürettikleri malların fiyatlarını belirleyemiyor.

İş dünyası hiçbir zaman yüksek faizi sevmez. Yatırım ve kredi için düşük faizi ister. Şu an faizin düşmesi doları etkiliyor. Faiz dolar dengesi bir an önce sağlanmalı. Dünyada da emtia ve enerji fiyatlarında artış var. Türkiye’de döviz de arttığı için çarpan etkisi fazla oluyor. Dövizdeki yükselişin en kısa sürede normale girmesini bekliyoruz. Bu konuda hükümetin gerekli adımları atmasını bekliyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here