Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula: İlk 6 ayda yüzde 26 artış sağladık

0
326

ÖZEL HABER – Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, Balıkesir’in ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kula, “2020 yılının ilk 6 ayı ile 2021 yılının ilk 6 ayını kıyasladığımızda 292 milyon 628 bin dolardan 371 milyon 208 bin dolarlık hacme yüzde 26,85’lik bir artışa ulaşan Balıkesir, geçirdiğimiz zor günlerin üstesinden çalışarak hep birlikte gelebileceğimizi bizlere göstermiştir” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan 2021 Yılı İller Bazında İhracat Verileri’ne göre Balıkesir iş dünyası Haziran ayında 71 milyon 892 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

BALIKESİR’DEN ALTI AYDA 371 MİLYON DOLARLIK REKOR İHRACAT

Balıkesir Ticaret Odası (BTO) Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, HABERCİ’ye yaptığı değerlendirmede geçtiğimiz 2020 yılı Haziran ayında bu rakamın 51 milyon 566 bin dolar olduğunu söyledi.

Kula, “Bu veriler ele alındığında artış yıllık bazda yüzde 39,41 olarak gerçekleşmiş ve Balıkesir rekor kırarak bugüne dek elde etmiş olduğu en yüksek Haziran ayı ihracat hacmine ulaşmıştır. 2020 yılının ilk 6 ayı ile 2021 yılının ilk 6 ayını kıyasladığımızda 292 milyon 628 bin dolardan 371 milyon 208 bin dolarlık hacme yüzde 26,85’lik bir artışla ulaşan Balıkesir, geçirdiğimiz zor günlerin üstesinden çalışarak hep birlikte gelebileceğimizi bizlere göstermiştir” dedi.

“163 ÜLKEYE İHRACAT YAPILDI”

Balıkesir’in Haziran ayında 163 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Rahmi Kula, Irak, ABD, Almanya, İtalya, Brezilya, Fransa, Fas, Çin,  Libya ve İsrail’in ihracatta ilk sıralarda yer alan ülkeler olduğunu söyledi.

BTO Başkanı Kula, “İhracat hacminde global anlamda istikrarlı bir artış yakaladık. En çok ihraç edilen ürün grupları arasında geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla yüzde 83,3 artış kaydederek 19 milyon 600 bin dolarlık hacme erişen  Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri ilk sırada yer alırken, sıralama Otomotiv Endüstrisi, Hazır giyim ve Konfeksiyon, Elektrik Elektronik, Madencilik Ürünleri şeklinde devam ediyor” dedi.

“ENERJİ MALİYET ARTIŞLARI SANAYİCİYİ ZORA SOKUYOR”

Tüm bu başarı tablosu içerisinde sanayicileri enerji maliyetlerindeki artışların zora soktuğunu kaydeden Rahmi Kula, “Doğalgazda sanayi abone grubu tarifesine yüzde 20, elektriğe ise yüzde 15 oranında zam yapıldı. Ülkemiz için üretmeye, ihracata ve istihdama devam eden sanayicilerimiz, artan hammadde, lojistik ve enerji maliyetleriyle birlikte kar marjlarında düşüş yaşayarak rekabet güçlerini yitirmektedir. Denizyolu taşımacılığında yaşanan konteyner sıkıntısı ve beraberinde getirdiği navlun artışı ile birlikte maliyetlerdeki yükseliş sanayicilerimizin yaşadığı problemler arasında yer almaktadır. Balıkesir iş dünyası olarak bizlerin en önemli hedefi; katma değerli ürünlere yönelerek kalite ve bilinirliğimizi çok daha ileri seviyelere ulaştırmak.

Bu doğrultuda teknolojik alt yapımızı güçlü yatırımlar ile geliştirecek, inovatif ve katma değerli ürünler üretecek; maksimum emek harcayarak çok daha kazançlı çıkacağımız bir geleceğe ilerleyeceğiz. Emeğiyle gece gündüz demeden üreten, ihraç eden, çalışan ve öncü olan sanayicilerimizle, iş dünyamızla ve çalışanlarımızla ne kadar gurur duysak azdır. İhracat performansıyla Balıkesir ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm ihracatçılarımızı yürekten kutluyorum” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here