Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula: Nisan’da ihracatta rekor tazeledik

0
132

Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, TİM tarafından yayınlanan Nisan ayı ihracat rakamlarına göre Balıkesir’in 66 milyon dolar ihracatla geçtiğimiz yıl Nisan ayına kıyasla yüzde 32 artış sağladığını açıkladı. Kula, “İhracatta yaşanan bu  artış tüm zamanların en yüksek Nisan ayı ihracat rakamı. Pandemi, küresel ekonomideki daralma, konteyner ve ham maddedeki yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ihracatta rekorlarla devam ediyoruz” dedi.

Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kula, ülkeyi ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınının etkisini yeni mutasyonlarla arttırdığı bu dönemde, Balıkesir’in ihracat rakamlarının rekor kırmaya devam ettiğini söyledi.

Kula, “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan Nisan Ayı ihracat rakamlarını incelediğimizde Balıkesir 66 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek geçtiğimiz yıl Nisan ayına kıyasla yüzde 32 artış sağladı. Bu tüm zamanların en yüksek Nisan ayı ihracat rakamıdır. Pandemi, küresel ekonomideki daralma, konteyner ve ham maddedeki yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ihracatta rekorlarla devam ediyoruz. İhracat gerçekleştiğimiz ülkeler arasında 14 milyon dolarlık hacmiyle Irak ilk sırada yer alırken, sıralamayı Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Brezilya ve İtalya takip ediyor. İhraç ettiğimiz ürünlerin başında ise 17 milyon dolar ile hayvansal mamuller ve su ürünleri yer alırken, sektörlere ilişkin veriler otomotiv endüstrisi, hazır giyim ve konfeksiyon, elektrik elektronik ve madencilik şeklinde sıralanmaktadır.

“İHRACATTAKİ OLUMLU GİDİŞAT UMUT VERİYOR”

Ekonomimizi ve iş dünyamızı derinden etkileyen pandemiye rağmen aşılama çalışmaları ve ihracatımızdaki bu olumlu gidişat, bize umut ve güç vermektedir. Gerçekleştirilen olumlu çalışmalar ve destekler sayesinde 2021 yılına daha pozitif bakıyor, önümüzdeki 2 yıl için koyduğumuz bir milyar dolarlık ihracat hedefini daha erken aşacağımıza inanıyorum. Giderek artan ihracat rakamlarımız bizleri bu konuda umutlandırmaktadır. Bu başarıya imza atan tüm ihracatçı üyelerimizi, çalışanlarını ve emeği olan herkesi gönülden tebrik ediyorum” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here