Balıkesir, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ulusal listesinde

0
237

Balıkesir ‘Gastronomi Şehri’ olma anlamında sahip olduğu güçlü yanları ve mevcut potansiyeli ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ‘Yaratıcı Şehirler Ağı Ulusal Listesi’ne girmeye hak kazandı.

Balıkesir’in gastronomik değerlerinin araştırılması, ön plana çıkarılması ve turistik öğe haline getirilmesi amacıyla 2020 yılında Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Ticaret Borsası ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) arasında imzalanan ‘Gastronomi Şehri Balıkesir’ protokolü kapsamında hazırlanan Balıkesir UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programı 2021 başvurusu değerlendirme süreci sonuçlandı.

BALIKESİR GASTRONOMİDE 11 ŞEHİR İLE YARIŞTI

Bu yıl yoğun başvuru ile ilgi gösterilen UNESCO 2021 Yaratıcı Şehirler Ağı Programına Türkiye genelinde 15 şehir farklı temalar ile katılım gösterirken Balıkesir gastronomi alanında birbirinden güçlü 11 farklı şehir ile yarıştı. Bu başvurular arasından Sivas müzik, Bursa ise zanaat ve halk sanatları temasında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından destek almaya hak kazandı.

Balıkesir ise UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yaratıcı Şehirler Ağı Ulusal Listesine girmeye hak kazanarak, Milli Komisyon tarafından gerçekleştirilen her türlü etkinliğe dahil edilecek ve bir sonraki başvuru döneminde eşitler arasında öncelikli olarak değerlendirilme fırsatı elde etmiş oldu.

BALIKESİR, GASTRONOMİDE POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Sahip olduğu tarımsal ürün çeşitliliği, sektördeki birçok üründe öncü olması, iklimi, coğrafi işaretli ürünlerinin çokluğu ve güçlü bir potansiyele sahip zengin mutfağı ile gastronomi turizmi için önemli avantajları içinde barındıran Balıkesir, Balıkesir Valiliği öncülüğünde bu alanda yapmış olduğu çalışmalarla mevcut potansiyelini güçlü bir şekilde ortaya çıkardı. Bundan sonraki süreçte kurumlar arası işbirliği ve ortak çalışma ile Balıkesir gastronomi kültürünün güçlü adımlarla daha büyük hedeflere ulaşması amaçlanıyor. Marka şehir konseptini de destekleyen gastronomi çalışmaları ile Balıkesir, enerjisini güç birliği anlayışı içinde birleştirirken, turizm şehri olma özelliğini de güçlendirdi.

Çalışmanın bu yönünün çok önemli bir kazanım olduğunu ifade eden Vali Hasan Şıldak, destinasyon kimliğini de ön plana çıkaran Balıkesir’in, ortak bir hedefle, sadece ulusal değil uluslararası başarıyı da beraberinde getireceğini ispatlarken çalışmalara hız kesmeden devam edeceğini belirtti. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here