Balıkesir Üniversitesi, bölge hayvancılığına güç katıyor

0
100

ÖZEL HABER – Balıkesir Üniversitesi akademik birimlerinde değer üretimi ilkesiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Üniversite bünyesindeki Veteriner Fakültesi ile Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi de eğitim-öğretim faaliyetleri ve akademik çalışmaların yanı sıra şehirle bütünleşme ilkesi çerçevesinde Balıkesir ve bölge hayvancılığına hizmet etmeye devam ediyor.

ÖNCELİKLİ İLKE ŞEHİRLE BÜTÜNLEŞME

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, eğitim-öğretim çalışmaları ve bilim üretiminin yanı sıra şehirle bütünleşmenin, üniversitenin öncelikleri arasında yer aldığını söyledi.

Rektör Prof. Dr. Kuş, şehirle bütünleşmenin önemli unsurlarından olduğunu belirttiği Veteriner Fakültesi ile Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezinin de tüm olanaklarıyla Balıkesir ve çevresinde hayvancılık faaliyetlerine güç kattığını dile getirdi.

MODERN ALTYAPI VE DONANIMLI KADRO

Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Veteriner Fakültemiz, modern ve teknolojik altyapısı, güçlü ve donanımlı akademik kadrosuyla hayvan ve halk sağlığının teminatı olan geleceğin Veteriner Hekimlerini yetiştiriyor. Fakültemiz bünyesindeki Hayvan Hastanesinde de İç Hastalıkları, Cerrahi ve Doğum ve Jinekoloji kliniklerinde kedi, köpek ve kuş gibi küçük hayvanlar; at, inek, deve, koyun ve keçi gibi büyük hayvanlar ve kümes hayvanlarının her türlü teşhis, tedavi ve operasyonları yapılabiliyor.

“2 BİN HASTA HAYVAN TEDAVİ EDİLDİ”

2020 yılında Hayvan Hastanesinde yaklaşık 2 bin hasta hayvana sağlık hizmeti sunuldu. Geçen yıl 34 baş kurbanlık olmak üzere 165 baş koyun satıldı. 500 gezen tavuğumuz var. Bunlardan günde ortalama 440-450 adet yumurta alınıyor. Üretilen yumurtalar satış ofisinde personele satılıyor. Yıllık yaklaşık 150-155 bin yumurta üretimi yapılıyor. Kuluçka makinemizden iki partide bin 600 bıldırcın civcivi çıkarıldı. İkinci çıkım yeni civcivler 15 günlük oldu. İlk partiden çıkan bıldırcınlardan 500’ü kesilerek et olarak değerlendirildi. Mevcut anaç bıldırcınlardan günlük 150 bıldırcın yumurtası üretiliyor personele ve halka satılıyor. Etlik piliç üretimine de başlandı. İlk partide 320 etlik piliç üretildi ve bunlardan 550 kilogram et üretildi. İkinci partide 510 etlik piliç alındı. İlk bal üretimi sezonunda kuraklığa rağmen 15 petekte 90 kilogram bal elde edildi.

Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ise öğrencilerimiz için teorik eğitimlerini destekleyici uygulama ortamı sunarken, gerçekleştirdiği üretim ve satış faaliyetleriyle de üniversitemize katma değer sağlıyor. Gezen tavuk ve bıldırcın yumurtasından etlik piliç ve bıldırcına, kurbanlık küçükbaş hayvandan arıcılık ve bal üretimine kadar geniş yelpazede üretim gerçekleştiren merkezimiz buğday, arpa, mısır ve ayçiçeği gibi tarımsal üretim faaliyetlerini de kampüsümüz içerisindeki tarıma elverişli alanlarda sürdürüyor” dedi.

Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, ‘Türkiye’yi Doyuran İl’ olarak tanımlanan Balıkesir’de üniversite olarak hayvancılığa desteklerinin devam edeceğini vurgularken, gerçekleştirilen çalışmalarda emeği geçen akademik ve idari personel ile öğrencilere de teşekkür etti. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here