Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş: Hedef Diş Hekimliği

0
368

ÖZEL HABER – Balıkesir Üniversitesi’ne son iki yılda Spor Bilimleri ve Hukuk Fakültelerini kazandırdıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, YÖK’e Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri tekliflerini de sunduklarını söyledi. Rektör Kuş, “Biz Diş Hekimliği Fakültesini çok önemsiyoruz. Bunun için fiziki altyapımız ve binamız mevcut. İki fakülte teklifimizle ilgili süreç olumlu işliyor. Biz ağırlıklı Diş Hekimliği Fakültesini Üniversitemize kazandırmak istiyoruz. Diş Hekimliği Fakültesi için avantajlı yönümüz var. Hastanesi şu an mevcut olan Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Hastanesi ortak hastane olarak kullanılacak. Yeni bir hastane yapılmayacak. Yeni bir hastane kurmak için de çaba göstermeyeceğimiz için avantajlıyız. YÖK’ün Diş Hekimliği Fakültesi teklifimize yaklaşımı olumlu” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, üniversitedeki son gelişmeleri HABERCİ’ye anlattı.

FAKÜLTE SAYISI 13’E ÇIKTI 

Üniversite’ye son iki yılda Spor Bilimleri Fakültesi ve Hukuk Fakültesi’ni kazandırdıklarını ve fakülte sayısının da 13’e çıktığını kaydeden Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Hukuk Fakültemize öğretim üyesi alımını hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Bu yıl da ilk defa Hukuk Fakültemiz 60 öğrencisi ile eğitim öğretime başlıyor. 1 Doçent, 7 Doktor Öğretim Üyemiz var. Asistan kadrolarını çıkartmaya başladık, 10’a yakın Asistan kadromuz oldu. Hukuk Fakültemiz 49 Devlet Üniversitesi Hukuk Fakülteleri arasında öğrencilerin tercih sıralamasında 24. sırada. Bu başlangıç için iyi bir nokta” dedi.

“DİŞ HEKİMLİĞİ VE ECZACILIK FAKÜLTESİ İÇİN YÖK’TEN ONAY BEKLİYORUZ”

YÖK’e daha önce Eczacılık Fakültesi teklifi yaptıklarını bildiren Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Diş Hekimliği Fakültesi teklifimizi de yaptık. Biz Diş Hekimliği Fakültesini çok önemsiyoruz. Bunun için fiziki altyapımız ve binamız mevcut. Tıp Fakültemiz mevcut, Tıp Fakültesi Temel Bilimleri de destek verecek. İki fakülte teklifimiz ile ilgili süreç olumlu işliyor. Biz ağırlıklı Diş Hekimliği Fakültesini Üniversitemize kazandırmak istiyoruz.   Diş Hekimliği Fakültesi için avantajlı yönümüz var. Diş Hekimliği Fakültesini teklif ederken İl Sağlık Müdürlüğü ile de koordineli çalıştık. Fakülte binası kampüs içerisinde olacak, Tıp Fakültesi’nin Temel Bilimlerindeki hocalar burada derse girecekler, hastanesi şu an mevcut olan Sağlık Bakanlığına bağlı Ağız ve Diş Hastanesi ortak hastane olarak kullanılacak. Yeni bir hastane yapılmayacak.

Gelecek akademisyenlerimiz ve hastanedeki doktorlar ortak çalışacak. Yeni bir hastane kurmak için de çaba göstermeyeceğimiz için avantajlıyız. YÖK’ün Diş Hekimliği Fakültesi teklifimize yaklaşımı olumlu. İki Fakülte teklifimizde bizlere destek veren başta Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere milletvekillerimize teşekkür ediyorum.  Biz fakülte sayılarımızı artırmak ve üniversitemizi büyütmek istiyoruz” dedi.

“100 YATAKLI EK HASTANE İNŞAATI 2022 BAŞINDA BAŞLIYOR”

Üniversite Hastanesinin 100 yataklı ek hastane binası projesinin geçtiğimiz yıl onaylandığını belirten Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, “Bu sene projesi tamamlandı. 2022 yılı başında da 100 yataklı ek hastane binası inşaatı başlayacak. 100 yataklı hastane derken içerisinde yeni ameliyathaneler, yoğun bakım üniteleri, çocuk acil kısmı olacak. Yaklaşık 48 milyon liraya mal olacak. Mevcut hastanemizin ameliyathane, yoğun bakım üniteleri yaklaşık iki kat artacak. Çocuk Acil Servisimiz olacak. Bu süreç başladıktan sonra yeni bir 100 yataklı projemizi de sunacağız. 2022 yılında Meslek Yüksek Okulumuzun yeni bina inşaatına da başlayacağız. Meslek Yüksek Okulumuzun projesi de hazır. Bu binamız da yaklaşık 40 milyon liraya mal olacak” diye konuştu.

“ÖĞRENCİ YURDU KAPASİTESİ 6 BİNE ÇIKACAK”

Kampüste Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bin 500 kişilik erkek öğrenci yurdu, bin 500 kişilik de kız ve erkek öğrencilerin kaldığı özel öğrenci yurdu olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. İlter Kuş, iki ay önce başlayan 3 bin kişilik kız yurdu inşaatının 2022 sonunda biteceğini söyledi. Rektör Prof. Dr. Kuş, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni yurt inşaatları bittiğinde kampüsteki öğrenci yurdu sayımız 3 binden 6 bine çıkacak bu da ciddi bir rakam. Bu rakam öğrenciler tarafından tercih edilmememizi yüzde yüz yükseltecek. Merkez kampüsümüzdeki öğrenci sayımız 19 bin.

“27 EYLÜL’DE YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLIYOR, AŞISIZ ÖĞRENCİLERİMİZ AŞILARINI YAPTIRSIN”

Yeni eğitim yılında ilk defa 27 Eylül’de yüz yüze eğitime başlıyoruz.  Öğrencilerimizin üzerine düşen aşılarını ihmal etmemeleri ve yaptırmaları. Yüz yüze eğitim öğretimin sekteye uğramasını biz de istemeyiz onlarda istemez. Okula girerken HES kodlarına bakılacak, öğrencilerimizin mağdur olmamaları ve üniversite havasını yaşayabilmeleri için aşılarını mutlaka tam olarak olmaları gerekiyor.

Teknokent binamız, Kongre Kültür Merkezi ve Merkez Kütüphanesi bitti. İlahiyat Fakültesi inşaatı da 2022 Haziran ayında bitmiş olacak. Sağlık Bilimleri Fakültesi inşaatımız devam ediyor o da 2023’de tamamlanmış olacak. İnşaatlarımızın tamamlanma sürecinde başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere destek olan tüm yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu dönemde çok ciddi yatırımlar sağlandı Balıkesir Üniversitesi’ne.

“52 MİLYON LİRA HARCANAN KÜLTÜR MERKEZİ VE KÜTÜPHANE BİNASI TAMAMLANDI”

52 milyon liraya yapımı tamamlanan Merkezi kütüphane, Kültür merkezi, Tiyatro, Konser salonu ve Sinema salonu ile sosyal alanların bulunduğu Kültür Merkezi ve Kütüphane Binasında 770 Kişilik Tiyatro, konser vb. her türlü etkinliğin yapılabileceği Konferans Salonu, 200 kişilik Konferans ve Sinema Salonu, iki tane 122 kişilik Konferans Salonu, 5 tane 50 kişilik Toplantı Salonu, 2 tane 650 metrekare sergi alanları, bin metrekare yemekhane, 250 metrekare VIP Salonu, 350 metrekare VIP Yemek Salonu bulunuyor.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here