Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Antandros’u inceledi

0
75

Vali Hasan Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte Edremit’te bulunan Antandros Antik Kenti ve Antandros’u Koruma ve Yaşatma Derneğini ziyaret etti.

Vali Hasan Şıldak, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Balıkesir’in zengin tarihi geçmişinin gün yüzüne çıkarılması için Edremit’te yapılan kazı çalışmalarını yerinde inceledi.

Hem arkeolojik hem de turizm açısından büyük önem taşıyan ve tarihe ışık tutan Antandros Antik Kentinde devam eden kazı çalışmaları hakkında Kazı Başkanı Prof. Dr. Gürcan Polat’tan bilgi aldı.

Antandros’u Koruma ve Yaşatma Derneğini de ziyaret eden Vali Hasan Şıldak kazı alanlarını gezerek tarihi kalıntıları yerinde gördü. Tarihin ortaya çıkarılması adına yapılan çalışmaların Balıkesir için çok önemli olduğunu belirten Şıldak, ildeki bütün kazı alanlarında yürütülmekte olan çalışmaları yakından izlediğini, daha fazla kaynak temin ederek kazıları hızlandırmak istediklerini ve bu yıl ilk defa sağlanan sponsorluklarla bu konuda ilerleme sağlandığını ifade etti.

Kazı alanlarının yol, altyapı, ziyaretçi karşılama merkezi gibi donatılara kavuşturularak ören yerine dönüştürülmesi gerektiğini belirten Şıldak, amaçlarının bu eşsiz tarih hazinelerinin Balıkesir’in sahip olduğu güçlü doğal mirasla birleştirilerek turizme dahil edilmesi olduğunu söyledi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here