Balıkesir Valisi Hasan Şıldak: Aşırı hız yapmayın!

0
79

Vali Hasan Şıldak, Kurban Bayramı öncesi Balıkesir-Bursa Karayolunda alınan trafik önlemlerini inceledi. Şıldak, “Vatandaşlarımıza özellikle hız konusunda uyarı yapıyoruz. Aşırı hız kesinlikle kazaya sebep olur. Hızlı olmayan bir araç kaza riski ile karşılaşsa bile daha basit, yaralanma olmaksızın, hafif bir maddi hasarla kazayı atlatabilir. Bütün kazalarda hız faktörü çok önemli, ayrıca sürücülerin kesinlikle cep telefonu kullanmaması gerekiyor. Emniyet kemeri mutlaka olması gereken bir kural” dedi.

Vali Hasan Şıldak, Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yürüttüğü trafik denetimine katıldı. Balıkesir-Bursa Karayolunda Değirmen Boğazı Yol Kontrol Uygulama Noktasında, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu’nun da hazır bulunduğu uygulamada trafik polisleri ve jandarma trafik ekipleri yer aldı.

Sürücülere uyarılarda bulunan Vali Hasan Şıldak ve beraberindekiler, araçlardaki çocuklara düdük, oyuncak, araç sürücüleri ve yolculara kolonya, çikolata ile çeşitli hediyeler takdim etti.

Vali Şıldak, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada Balıkesir’in üzerinde bulunduğu yol ağı itibari ile ülkenin batı bölgesinde kıyıya açılan bir kapı gibi Marmara ile Ege’nin birleştiği bir konumda olduğunu söyleyen Şıldak, “9 günlük bir kurban bayramı tatili başlıyor. Balıkesir üzerinde bulunduğu yol ağı itibarıyla ülkemizin batı Bölgesinde kıyıya açılan bir kapı diyebiliriz. Biz de şu anda Marmara’yla Ege’nin birleştiği noktada, işlek bir yol güzergahında bulunuyoruz. Ankara ve İstanbul istikametinden ilimize yoğun bir giriş var. Otoyolu da dahil edersek günlük araç sayısı 10 binleri bulabiliyor.

Biz tedbirlerimizi uygulamaya başladık. Gerek İl Jandarma Komutanlığımız gerekse İl Emniyet Müdürlüğümüz il genelindeki planlamaları ve görevlendirmelerini yaptılar. Günlük olarak emniyet bölgemizde 210, Jandarma bölgemizde 110 personelle trafik hizmetlerini yürüteceğiz. Yine trafik hizmetlerinde emniyet bölgesinde 90, Jandarma bölgemizde 55 aracımız anlık olarak görev başında olacak. Kurban Bayramının huzurlu bir ortamda geçirilmesi için asayişi sağlamak üzere emniyet bölgemizde 850, Jandarma bölgemizde ise 600 personel anlık olarak görev alacak. Yine 150 emniyet aracımız ve 30 motosikletimiz ile 100 civarında Jandarma aracımız ve 10 motosikletimiz anlık olarak asayiş hizmetlerini sağlayacak” dedi.

“EKİPLERİMİZ CANLA BAŞLA GÖREV YAPACAK”

Ayvalık, Burhaniye, Edremit, Erdek, Bandırma ve Marmara İlçelerinde uygulamaya başlayan Martı Polisleri ile ilgili bilgi veren Şıldak, “6 İlçemizde bu yıl ilk defa Martı uygulaması başlattık. Martı, bisikletli polis ekibidir. İlimizin turistik bölgelerinde, sahil bandında, insanlarımızın yoğun olduğu meydanlarda asayişi sağlamak üzere görev yapacaklar. Trafik olarak en çok yoğunlaştığımız noktalar Edremit-Altınoluk hattıdır. İkinci hat Altınova’dan başlayarak Edremit’e kadar olan ve son olarak da Balıkesir’den Edremit’e kadar Havran üzerinden geçen hattımızdır. Üç yönlü bir yoğun trafik akışı ile karşı karşıyayız.   Bu yıl trafik hizmetleri olarak iyileştirme, kavşaklarda trafiği yönlendirme, sürekli görünür olma konularında son derece etkili hazırlık yaptık. Sizler de göreceksiniz bayram tatili boyunca bu yollarda, bu güzergahlarda polislerimiz, jandarmalarımız, trafik birimlerimiz canla başla bir çaba içerisinde olacaklar.

“HIZ YAPMAYIN”

Vatandaşlarımıza özellikle hız konusunda uyarı yapıyoruz. Aşırı hız kesinlikle kazaya sebep olur. Hızlı olmayan bir araç kaza riski ile karşılaşsa bile daha basit, yaralanma olmaksızın, hafif bir maddi hasarla kazayı atlatabilir. Bütün kazalarda hız faktörü çok önemli, ayrıca sürücülerin kesinlikle cep telefonu kullanmaması gerekiyor. Emniyet kemeri mutlaka olması gereken bir kural” dedi.

Özellikle pandemi döneminde motosiklet kazalarında bir artış olduğuna dikkat çeken Vali Şıldak, “Son 6 ay içerisinde, özellikle pandemi döneminde bütün Türkiye’de olduğu gibi İlimizde de motosiklet, mobilet ve bisiklet kazaları artmış durumda. Bu konuda İlimizde seferberlik düzeyinde bir çalışma başlattık. Kasksız, sürücü belgesiz, plakasız motosiklet kullanan kalmayacak, yakalandığında hem cezai müeyyide uygulanacak hem de trafikten men edilecek. Motosiklet, mobilet türü araçların oluşturduğu trafik terörünü kesinlikle önlemek istiyoruz. Bir de yayalara karşı olan kusurları kesinlikle affetmiyoruz. Bakanlığımızın bir uygulaması da yaya önceliğidir. Bu da bizim olmazsa olmazlarımızdır” diye konuştu.

Bayram süresince radar kontrolleri, ekiplerin anlık kontrolleri ve şok uygulamalar ile trafik güvenliğinden taviz verilmeyeceğini belirten Şıldak, drone ile yapılacak uygulamaların ve helikopter destekli trafik kontrollerinin de anlık olarak sürdürüleceğini bildirdi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here