Balıkesir Valisi Hasan Şıldak: Değerlerimizi öne çıkaracağız

0
1100

ÖZEL HABER – Vali Hasan Şıldak, ‘Marka Şehir Balıkesir’ projesi ile birlikte başlattıkları turizm alanında Balıkesir’i öne çıkartacak çalışmaları anlattı. Vali Şıldak “Turizmde Balıkesir’in gelişmesine katkı sağlayacak çok değerli hazinemiz var. Balıkesir’in denizi, kumsalı, plajları, güneşi, tabiatı, oksijeni, ormanı ve jeotermal kaynaklarını insanımızın, ülkemizin ve dünyanın hizmetine sunup buradan daha çok pay alma, turizm gelirlerimizi artırma çabası içerisinde olacağız” dedi.

Vali Hasan Şıldak, ‘Marka Şehir Balıkesir’ projesi ile birlikte turizm alanında yapmak istedikleri çalışmaları HABERCİ’ye anlattı.

HABERCİ Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Acaröz’e konuşan Vali Hasan Şıldak, çok yönlü bir şehir olan Balıkesir’in hem geniş bir coğrafyaya sahip hem de çok çeşitlilikleri kendi bünyesinde barındıran, turizme katkı sağlayabilecek, turizm alanında değerlendirebilecek çok unsuru olduğunu söyledi.

Şıldak, “Bunun da farkına varmış durumdayız. Denizden dağa, kırsaldan kültürel  unsurlarımıza kadar uzanan geniş bir yelpazede turizme sokabileceğimiz ve buradan gelir elde edilebilecek, bölgenin ilin gelişmesine  daha çok katkı sağlayabilecek çok değerlerimiz var” dedi.

“TURİZMDE VARLIĞIMIZI DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞIMALIYIZ”

Vali Şıldak, “Marka Şehir Balıkesir projesi bu anlamda bir uyanış projesi. Balıkesir’in ciddi olarak turizm alanında atak yapmasının, turizm şehri olarak varlığını ülke gündeminde ve dünya ölçeğinde daha ön plana taşıyabilmenin iddiasını koyuyor. Marka Şehir Balıkesir ben turizm şehri olma yolunda çok daha kararlı adım atacağım demek anlamına geliyor. ‘Marka Şehir Balıkesir’in birleştirici rolünü de katarsak bu çok önemli. İldeki bütün güç birliği içerisinde hareket eden devlet kurumları, yerel yönetimler, kaymakamlıklar, sanayi, ticaret odalarımız, ilçe belediyelerimiz, siyasi aktörlerle tam bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Marka Şehir Balıkesir’in özeti güç birliği içerisinde aynı şarkıyı söyleme girişimidir” diye konuştu.

“UNESCO’DAN GASTRONOMİ ŞEHRİ BALIKESİR ÜNVANINI ALMAK İSTİYORUZ”

Bu çalışmayı tamamlayacak alt çalışmalardan birinin de Gastronomi Şehri Balıkesir projesi olduğunu kaydeden Vali Hasan Şıldak, sözlerine şöyle devam etti: “UNESCO’nun yaratıcı ağlar programı içerisinde yer alan Gastronomi Şehri adaylığımız  söz konusu. Bunu gerçekleştirmek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Üniversitelerimiz ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yürüttüğümüz ‘Somut Olmayan Kültürel Miras Araştırmaları’ projemizi önemsiyoruz. Bu da Balıkesir’in bütün kültürel kimliğini ortaya koyacak, kültürel mirası gün yüzüne çıkaracak çok değerli akademik bir çalışma.

“SAĞLIK VE SPOR TURİZMİNİ ÖNE ÇIKARTACAĞIZ”

Bir taraftan da yeni  başlıklar olarak biz ilin gündemine geçtiğimiz günlerde bunu açıkladık Sağlık ve Spor turizmini getirmek istiyoruz. Turizmin bizdeki anlamı şu ana kadar körfez bölgemizde çok sayıda 2. Konut söz konusu yaz turizmini biz daha çok yazlık turizmi olarak yaşayan bir iliz. Bunu artık çok çeşitlendirmek ilimizin bu konudaki hazineye benzetebileceğimiz doğal güzelliklerini, kumsalını, plajlarını, güneşini, tabiatını, oksijenini, ormanını ve jeotermal kaynaklarını, kaplıcalarını, insanımızın, ülkemizin ve dünyanın hizmetine sunup buradan daha çok pay alma, turizm gelirlerimizi artırma çabası içerisinde olacağız. Bunlar aslında bir ildeki hizmet stratejisi, gelişim yönünün belirlenmesi faaliyetleri. Valilik olarak öncülük ediyoruz. Birleştirici olmaya, koordinasyon sağlamaya çalışıyoruz. Kurumlarımız, milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, rektörlerimiz, oda başkanlarımız bu konuda gayretli ve istekli duruş sergiliyor. Sağlık turizmi deyince burada paydaşlarımızı belirleyip çalışma yapacağız.  Strateji ve eylem planı ortaya koyacağız. Çok güçlü bir potansiyelimiz var. Kaplıca ve sıcak su turizmini daha da geliştirmek istiyoruz. Sağlık turizmi alanında Kaz Dağlarını ön plana çıkarıp buradaki orman varlığını ve oksijen zenginliğini ve temiz havayı devreye sokmak istiyoruz.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here