Balıkesir’e 228 milyon liralık yatırım

0
127

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Balıkesir İl Koordinatörü Murat Kar, IPARD II 10. Başvuru Çağrı Döneminde toplam yatırım tutarı 228 milyon lira olan 37 proje başvurusu aldıklarını açıkladı. Kar, “Yatırımlar tamamlandığında, Balıkesir’de 1064’i doğrudan olmak üzere toplam 1602 yeni istihdam olanağı yaratılacak” dedi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKKDK) Balıkesir İl Koordinatörü Murat Kar, kurum tarafından Ocak ayında çağrı ilanının duyurmasıyla birlikte salgın kurallarına uygun olarak potansiyel faydalanıcılara yönelik tanıtım faaliyetlerine başladıklarını, Balıkesir il genelinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, üretici örgütleri, sanayiciler ile çiftçilerin yer aldığı yüz yüze ve online toplantılar düzenlendiklerini söyledi.

Kar, çağrı ilanından haberdar olmayan yatırımcıların kalmaması adına kaymakamlıklar, tarım il müdürlüğü, ilçe müdürlükleri, ziraat odaları, ticaret odaları aracılığıyla da potansiyel yatırımcılara ulaşarak bilgilendirme yaptıklarını açıkladı.

“YÜZDE 70 HİBE DESTEĞİ SAĞLANACAK”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Balıkesir İl Koordinatörü Murat Kar, “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlarda Et ve süt üretimi yapılacak büyükbaş, küçükbaş ve broyler çiftliklerinin modernizasyonu sektöründe toplam yatırım tutarı 44.6 milyon lira olan 15 proje, Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlarda, Süt toplama, et ve süt ürünleri işlenmesi ve pazarlanması, meyve sebze işleme sektörleri kapsamında ise toplam yatırım tutarı 183 milyon lira olan 22 proje başvurusu aldık. Bu projelere yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe desteği sağlanacak.

“EN ÇOK YATIRIM ALTIEYLÜL’E”

10. Çağrı dönemi başvuruları incelendiğinde en çok proje başvurusu yapılan ilçe Altıeylül İlçesi oldu. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri ile Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi Ve Pazarlanması İle İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar tedbiri kapsamında yatırımların faaliyete geçmesi ile bin 64 doğrudan istihdam, 538 dolaylı istihdamın işgücüne katılımı planlanmaktadır” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here