Balıkesir’i istiyorlar

0
51

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Balıkesir mitinginde alanı dolduran vatandaşlardan 31 Mart’ta İsmail Ok’u Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçmelerini istedi. Akşener ve Kılıçdaroğlu, mitingde Erdoğan’a patates, soğan fiyatları ve tarımdaki girdilerin artmasıyla yüklendi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Millet İttifakı’nın ortak mitinginde Kuva-yi Milliye Meydanında binlerce kişiye seslendi. Alandakileri birlikte selamlayan iki lider, ittifakın Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı İYİ Partili İsmail Ok ve ilçe belediye başkan adaylarına destek istedi. Akşener ve Kılıçdaroğlu miting öncesi Türkiye Harp Malulü Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret etti.

“DEDELERİMİZİN KURDUĞU FABRİKALARI SATTILAR”

Kuva-yi Milliye’nin bir ülkenin kaderini değiştirdiğini kaydeden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Kuva-yi Milliye demek, hiç kimseye diz çökmemek demektir. Cennet gibi bir memlekette yaşıyoruz. Bu cennet ülkede sorunlarımız da var. Bu sorunları nasıl aşacağız? Demokratik yollarla aşacağız. Demokrasi bize hangi hakları veriyorsa şikayetlerimizi sandığa giderek dile getireceğiz. Millet ittifakını çiftçimiz, çocuklarımız, sanayicimiz için yapıyoruz. Ne benim ne de Sayın Akşener’in özel bir çıkarı yok; ama gece gündüz vatandaşlarımız huzur içinde yaşasın, diye çalışıyoruz. Geçmişte AKP’ye oy veren kardeşlerimize sesleniyorum. ‘Parlamentoda çoğunluğumuz olsun, istediğimiz kanunu çıkaralım. İstediğimizi vali, istediğimizi kaymakam yapalım’ dediler. Bu yetkiyi verdiniz. Dedelerimizin kurduğu fabrikaları sattılar. Üzerine 500 milyar da borçlandılar. 17 yıl vergi, özelleştirme, borçlanma dediler. Tamam da 17 yıl sonra bu ülkenin güzel insanlarını soğan, patates kuyruğuna soktular. Milletin aklıyla alay ettiler, o kuyruğun adına da varlık kuyruğu dediler. O kuyruk, varlık kuyruğu olsa en başına sen geçer, millete tırnak ucu kadar bir şey vermezsin” dedi.

“ARTIK HERKES UYANMALI”

Sıfır gümrükle patates ithal edileceğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Vatandaşa versene ucuz ilacı, mazotu. Bizim babalarımız pamuk, üzüm, incir ihraç ettiler. Karşılığında Sümerbankları, Etibankları, bez fabrikalarını, silah fabrikalarını kurdular. Şimdi patates, soğan alıyoruz. Geçmişte AKP’ye oy veren vatandaşlarıma anlatıyorum. Artık herkesin uyanması gerekir. Bunun mücadelesini hep beraber vermemiz gerekir. Ülkücü kardeşlerime sesleniyorum. Bizim 6 okumuzdan biri de milliyetçiliktir. Milliyetçilik, vatanseverlik, kimsenin önünde diz çökmemek demektir. Süleyman Şah Türbesi’nin bulunduğu yerden hem türbeyi kaçıracaksın hem de topraklarını bırakacaksın. Hiçbir gerçek milliyetçinin eli AKP’nin bulunduğu yuvarlığın içine oy basamaz. Gerekirse bu ülke için hep birlikte canımızı, malımızı veririz” diye konuştu.

“İŞSİZLİK EN BÜYÜK SORUN”

Türkiye’de 7,5 milyon kişinin işsiz olduğunu dile getiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bunlara iş bulunması gerekiyor. İsmail Ok, konuşmasında istihdam yaratacağını söyledi. İnşallah seni 1 Nisan’da başkanlık koltuğuna oturtacağız. Her gün kavga, iftira, bir sürü laf. Yeter artık ya. Üç gün dur ya. İstediğin kadar iftira at; her yerde hak, hukuk, adalet diyeceğiz” dedi.

AKŞENER: SAVAŞA DEĞİL, YEREL SEÇİME GİDİYORUZ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, vatandaşlara seslendi. Akşener, “Bu mücadeleyi gençlerimiz, çocuklarımız, torunlarımız için verdiğimizi o da gördü. Yerel seçime gidiyoruz, sanırsınız savaşa gidiyoruz. Yerel seçimler Sayın Erdoğan’ın ağzından neden savaş sahnesine döndü? 17 yıldır birbirimizi kafa kafaya tokuşturarak, oy almayı becerdi. Ama deniz bitti. İlk defa ilçeleri gezmek için Balıkesir’e geldiğimde bir şehit babası, ağlayarak, ‘Meral kardeşim. Ben terörist değilim’ dedi. Düzce’de fındık işçisi, Anadolu’nun kavruk evlatlarından biri, ağlayarak, ‘Ben terörist değilim’ dedi. Sonra Düzce’de bir pazara girdik. Soğuk, herkesin eli buz kesmiş. AKP’ye oy veren 25-30 yaşlarında bir delikanlı, marul, biber, patates satıyor. Döndü dedi ki; ‘Meral Abla, ben terörist değilim. Burada rızkımı sağlamak için pazarcılık yapıyorum.’ Elbette değilsin dediğimde, ‘Ama Cumhurbaşkanı bize terörist dedi’ dedi. Burada tekrarlıyorum; Cumhurbaşkanı size terörist dedi” diye konuştu.

“MECLİS’TE SANDALYESİ OLAN PARTİYE SÖZDE DİYEMEZSİN”

İYİ Parti’ye yönelik eleştirilere de yanıt veren Akşener, “CHP ve İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi, 24 Haziran’da 18 milyon oy almış. Şimdi o oyu vereni de yöneticisini de terörist ilan etti. Bu çok büyük bir iftiradır. Şimdi diyorlar ki; ‘Sen konuş abla, biz öderiz.’ Beni önce para sonra hapis ile tehdit etti. Ama en ayıbı ne? Diyor ki; ‘Kaçacak deliği yok.’ Kuva-yi Milliye’nin şehri Balıkesirliler. TBMM’yi kurabilmek için çekilen emekleri, büyüklerinizin ortaya koyduğu o emekleri biliyorsunuz. TBMM, beyefendinin gözünde bir delik. Bu kadar şirazesi kaymış, şaftı bozulmuş bir siyaset adamını bu seçimde cezalandırmalı, o kulağı çekmelisiniz. Şöyle hafif morartarak çekin. Bu kulak moraracak. Diyor ya televizyonda ‘Beni iyi bilir.’ Seni herkes biliyor. Kendisini savunurken, ‘Ben enayi miyim?’ diyor. Buradaki mesele, enayi olmak. Yani sizi sevmiyor be kardeşim. İçinizden çıkıp geldiğini iddia etti. Şu anda tepenize tepenize çay atıyor, her yerde azarlıyor. Kulağı çektiğiniz zaman ne olacak? O kulak çekilmezse diyecek ki; ‘Millet halinden memnun.’ Sonra zam üstüne zam yapacak. Tayyip bey bütün şehirlerde kendisini tartıya koymuş durumda. Bir Cumhurbaşkanı; Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ile dövüşür mü? Bunların sebebi ne? ‘Sözde İYİ Parti’ diyor bize. Hadi oradan be. 5 milyon kişinin oyunu alan bir partiye, mecliste sandalyesi olan bir partiye sözde diyemezsin.”

“MHP’YE, AKP’YE OY VERENLER BENİM KANIMDIR”

Vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı mitinglerdeki konuşmalarından kesitler izlettiren İYİ Parti lideri Akşener, “FETÖ demiyorlar, Pensilvanya diyorlar. Bu millet kimin dürüst, kimin yalancı olduğunu bilir. Bu kulağı çekeceksiniz; ama komşularınızla arkadaşlarınızla, dostlarınızla bunlar için kötü olmayacaksınız. MHP’ye, AKP’ye oy verenler; benim kanımdır, canımdır, kardeşimdir. Ama 82 puanla mülakatta elenen kız çocuğunun yerine 55 puanla atanan genç, kul hakkı yemiştir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, miting sonunda belediye başkan adaylarıyla sahneden halkı selamladı. Liderler, CHP ve İYİ Parti İl Başkanlıklarını ziyaret etmelerinin ardından Balkonuk Center’da, sivil toplum kuruluşu ve iş dünyası temsilcileriyle ‘Yerel Yönetimlerde Sivil Toplum Örgütlerinin Önemi’ konulu toplantıya katıldı. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here