Balıkesirspor Başkanı Dağlı: Hepiniz Usta Adayısınız

0
160

Balıkesir Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, BENGİ projesi kapsamında okul salonunda öğrencileri bilgilendirmeye yönelik etkinlik düzenledi. Etkinlikte Avukat Emine Özçelik ve Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı yer aldı. Balıkesirspor Başkanı Dağlı, öğrencilere iş hayatı ile ilgili önerilerde bulunurken, Avukat Emine Özçelik ise Türk Ceza Kanunu’nda gençleri ilgilendiren suçlarla ilgili bilgiler verdi.

Öğrencilere hitap eden Balıkesirspor Başkanı Kadir Dağlı, iş hayatına ilkokul çağlarında beyaz eşya servisinde çırak olarak başladığını, ortaokul ve lisede devam ettiğini, mesleğini üniversite okuyarak sürdürdüğünü söyledi.

Balıkesir Üniversitesi’nde İklimlendirme ve Soğutma üzerine iki yıllık eğitim aldığını söyleyen Dağlı, “Çıraklığımda çalıştığım yerde herkes haftalık alırken bana vermiyorlardı. Ben orada mesleği öğreniyordum. Ben bir yaz tatili boyunca 3 ay hiç maaş almadan bisiklet uğruna çalıştım. Ortaokul birinci sınıfta servise yine çalışmaya gittim. Babamın bana biriktirip de alacağı bisikleti kullanayım diye ustam verdi ve ben hiç haftalık sormadım” dedi.

“YANIMDA 30 KİŞİ ÇALIŞIYOR”

İşyerinde kombici, su tesisatçısı ve klimacı olarak 30 kişinin çalıştığını, işyerine iş aramak için gelen gençlerin kendisine usta kaç para vereceksin diye sorduklarını anlatan Dağlı, “Ben de sen ne iş yapacaksın diyorum, çırağım diyorlar. Çalışabilmek için ilk hedefinizin para olmaması lazım. İlk önce parayı konuşursanız emeğinizi sergileyemezsiniz. Ben liseye gidinceye kadar sigortam olmadı. Bu yüzden çalıştığım yerden ayrıldım. Sonra da babamdan habersiz altımdaki arabayı satarak işyerimi açtım” dedi.

“GİRİŞKENİM”

Öğrencilere girişken bir insan olduğunu söyleyen Dağlı, öğrencilere de girişken olmalarını öğütledi. Dağlı, sözlerine şöyle devam etti: “Siz içinize kapanık olursanız, kendinizi anlatamazsanız kimse size gel şurada bir bardak su var iç demez. Herkes kendi derdini anlatacak, ifadelerinizi çok güzel kullanmanız lazım. Tek başıma iş yerini açtım ve gece gündüz, hafta sonu demeden çalışarak bugünlere geldim. En başta topluma saygılı ve sevgili, vatansever birilerini yetiştirmeniz lazım. Bu sizin içinde geçerli. Yaparken hırsızlık yönüyle değil, çalarak değil, dürüstlükle ön planda olmanız lazım. Sanayi de bir Mehmet Usta var, 10 numara adam siz bunu kendinize söyletebiliyorsanız çok iyi ustasınız. Ama tam tersi olursa hayatta iki müşteri kazanırsınız, bu ikisi de bir daha sizin dükkanınıza gelmez.

O yüzden hepinizin mesleğini yaparken, bu işlerde koştururken hepiniz benim gözümde usta adayısınız. Ama ben şunu gördüm üstü yağlandığı zaman çekinen, üstü toz olduğu zaman utananlar var. Ama unutmayın ki siz hırsızlık yapmıyorsunuz, siz uyuşturucu satmıyorsunuz, devletin suç gördüğü hiçbir şey yapmıyorsunuz. Siz duvar deliyorsunuz, bobin tamir ediyorsunuz, ekmek parası için çaba gösteriyorsunuz. Namusla kazanılan ekmek parasına kimse laf söyleyemez” diye konuştu.

“SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMLARINA DİKKAT!”

Avukat Emine Özçelik ise; Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine sosyal medya kullanımından doğan cezalar hakkında bilgiler verdi.

Özçelik, öğrencilere sosyal medyada yaptıkları paylaşımların şaka dahi olsa cezayla sonuçlanabileceğini ifade etti. Öğrencilerin yaşında Çocuk Mahkemesinde yargılanan çok müvekkilinin olduğunu, Ceza Kanununda kanunu bilmemek mazeret sayılmaz diye bir hükmün olduğunu belirten Özçelik, bu hükmün çok doğru bir hüküm olduğunu ifade ederek, “Ancak ne okullarımız, ne de ailelerimiz bunu bilmiyorlar. Neyin suç olduğu, hangi eylemeleri ne yaparsak sonuçları neler olabilir bunlar fazla bilinmiyor. Sosyal medyadan arkadaşlarınıza şaka niyetine yazdığınız birçok kelimeler hakaret suçunu oluşturabiliyor. Siz kötü niyetli olarak yazmış olmuyorsunuz ancak özellikle sosyal medyada yazıldığında bu artırıcı bir neden olabiliyor. Hem hakaret suçundan cezalandırılıyorsunuz hem de halka açık alanda bunu paylaştığınız için ayrıca cezanız artıyor. Bu hususta özellikle dikkat edin, kesinlikle şaka yollu, ya da farklı amaçta kendi aranızda olan hususları, farklı yerlerde, farklı anlaşılacak şekilde kesinlikle yansıtmayın. Arkadaşlarınıza iyi niyetli olarak tehdit niteliğinde bir şeyler yazabilirsiniz. Kesinlikle bu tarz şeyler paylaşmayın” dedi.

“ŞİKAYETLER ARTIYOR”

Kendine göre çocuklar arasında en büyük birinci problemin halk arasında yağma olarak da bilinen gasp suçu olduğunu söyleyen Özçelik, şöyle devam etti: “Cebir veya tehditle bir arkadaşınızdan aldığınız para yağma suçuna girer ve karşılığında 8 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz. Bu çok ciddi bir suç. Okullarda da bununla alakalı çok şikayetler geliyor, dosyalara çok fazla yansıyor. Arkadaşınıza gidiyorsunuz; zorla, iteleyerek, vermek istemiyor. Onun rızası olmadan yaptığınız her eylem suç. Sadece bu para alma anlamında değil, vücut dokunulmazlığına karşı suçlara da oluşabilir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here