Balıkesirspor Başkanı Ümit Arslan: İki gün içinde ne oldu?

0
150

Yaz Transfer Dönemi’nin tamamlanmasına dakikalar varken transfer tahtasını işleme açan Balıkesirspor, 11 oyuncu ile sözleşme imzaladı. Transfer sürecindeki çalışmaları aktaran Balıkesirspor Başkanı Ümit Arslan, sözünden cayıp, son dakikada pürüz çıkardığını iddia ettiği Okan Alkan’a tepki gösterdi.

TFF 1. Lig 2020-2021 Sezonu transfer engeli nedeniyle kısıtlı bir oyuncu kadrosuyla başlayıp, bunun sıkıntısını ilk 4 maçta fazlasıyla yaşanan Balıkesirspor, 11 yeni oyuncu transferiyle kadrosunu güçlendirmenin sevincini yaşıyor.

Yeni transferlerin lisans tescil işlemlerinin tamamlanmasının ardından Balıkesirspor Tesisleri’nde düzenlenen basın toplantısına katılan Başkan Ümit Arslan, Başkanvekili Metin Özpınar, Profesyonel Futbol Şube sorumluları İlhan Eker ve Murat Ustalı, transfer sürecine dair açıklamalar yaptı.

İSİM SPONSORU AYDENİZ ET 

Transfer dönemiyle ilgili konulara geçmeden önce isim sponsorluğu için anlaşama sağladıklarını müjdeleyen Balıkesirspor Başkanı Ümit Arslan, “Balıkesirspor’umuzun isim sponsorluğu konusunda Aydeniz Et firması ile anlaştığımızı söylemek istiyorum. Bir milyon lira karşılığında isim sponsorluğu anlaşması gerçekleştirdik. Buradan Aydeniz Et firmasına desteklerinde dolayı teşekkür ediyorum camiamıza hayırlı olsun” dedi.

14 Ağustos 2020’den itibaren yaklaşık 45-50 gündür yönetim kurulu ile beraber gecelerini gündüzlerine katarak Balıkesirspor’un Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’ndaki (UÇK) dosyalarını çözmek için büyük çaba harcadıklarını dile getiren Arslan, “Bu süreçte 26 futbolcumuzla istişareler gerçekleştirdik.  Görüşmeler yapılırken hem A planı hem B planı yapmak şartıyla süreci sürdürdük. Çünkü 26 futbolcunun UÇK dosyası faizleriyle birlikte yaklaşık 25.5 milyon Lira civarıydı. Kulübümüzün de içinde bulunduğu durumu herkes biliyor. Geçen sene 38 milyonla devredilen kulübü 72 milyon borçla devraldık.  Bununda üstesinden gelmek için en doğru yolu seçmeye çalıştık. İlk önce A şıkkımız devreye sokarak iç transferi gerçekleştirdik. Tamamladıktan sonra UÇK’ya ağırlık verdik” dedi.

Transfer engelinin ortadan kalkmasını için destek veren oyunculara teşekkür eden Ümit Arslan, “Buradan Balıkesirspor’dan ekmek yemiş Balıkesirspor futbol oynamış 25 futbolcumuzun alnından öpüyorum. Vefalı davranış göstererek yüzde 10 ile imzaları veren tüm futbolcularımıza Balıkesir halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

OKAN ALKAN’A TEPKİ

Balıkesirspor’un eski oyuncusu Okan Alkan’ın son anda pürüz çıkardığını iddia eden Arslan, “Burada ekmek yemiş burada futbol oynamış ve burada hala annesi babası yaşıyor hala buraya geliyor Balıkesir’imizin suyunu içiyor. Adana’ya gittiğimizde kıymetli başkanlarının yanında aldığımız sözle bizi Balıkesir’e uğurlayan Okan Alkan’a sesleniyorum. İki gün içerisinde ne oldu da Pazartesi bizi bu ateşin içine attın? Sende hiç mi Balıkesirspor’un hakkı yok? Bize niye bunu yaptın? Hiç mi bizim hatırımız yok?” diyerek, tepki gösterdi.

“HAKLARINI HELAL ETSİNLER”

Okan Alkan’ın 800 bin lira tutarındaki tüm alacaklarını ödemek zorunda kaldıklarını ifade eden Arslan, “Pazartesi günü saat 16:45’te bankalarının kapanmasına 15 dakika kala tüm alacaklarını ödeyerek hesabını kapattık. Artık Okan Alkan’ın Balıkesirspor’dan alacağı bir kuruş yok ama söz verdiğimiz 25 futbolcuya bizim sözümüzü tutmamıza engel oldu. Biz hiçbir oyuncuya fazlasını ödemeyeceğimizi taahhüt ettik. Ben 25 futbolcumun hepsinin haklarını helal etmesini istiyorum” dedi.

Balıkesirspor’un büyük bir camia olduğunun altını çizen Ümit Arslan, “Hayırlısı ile UÇK sorununu çözdük ve transferlerimizi yaptık.  Transferlerimize gelelim. Gece 2 buçuğa kadar yönetim kurulumuz büyük mücadele verdi. Anlaştığımız oyuncular; Uğur Aygören, Cumali Bişi, Doğa İşeri, Dersim Sahan Kaynak, Birol Parlak, Şahin Bayram, Bosse Adam Cedric Kore, İsmail Yüksek, Muhammed Ali Doğan, Oğuz Han Aynaoğlu ve Abdulhamit Yıldız, Balıkesirspor’umuza hayırlı olsun” dedi.

Yeni transferlerin maliyetine de değinen Arslan, “Bu 11 oyuncunun maliyeti peşinat ve garanti ücretleri bir milyon 625 bin liradır. Bu oyuncular 34 hafta futbol oynarsa bonuslarla birlikte toplam maliyetleri 3 milyon 464 bin lira olacak. Biz Balıkesirspor’umuzu hak ettiği yere getirmek için mücadele ediyoruz. Bunun için buraya geldik” dedi.

Santrfor transferi yapılmaması nedeniyle yapılan eleştirilere de açıklık getiren Ümit Arslan, “Forvet transferi yapamamamızın nedeni Okan Alkan’ın imzayı geç vermesi. Bizim forvetimiz hazırdı. Okan Alkan dosyası elimizi kolumuzu bağladı. Oyuncu da başka kulüple anlaştı. Bir oyuncu ile daha anlaşmıştık onda da son anda kulübü vermekten vazgeçti. Biz elimizden geldiği kadar mücadelemizi verdik. Çok şükür az maliyetli ve çoğu da eski oyuncumuz. Yarı dönemde de ne olacağı belli olmaz sonuçta bir dönem için imza aldık. Önümüz açık inşallah Ocak’taki UÇK’yı da çözeceğiz” dedi.

EKER: ÖNCELİĞİMİZ EKONOMİ

Yeni transfer edilen oyuncuların maliyetinin Balıkesirspor’u zora sokmayacağını ifade eden Profesyonel Futbol Şube Sorumlusu İlhan Eker, “Bizim takımımıza bizim bünyemize uyacak ilk önce ekonomik olarak daha sonra karakter olarak uygun oyuncuları kadromuza katmaya çalıştık. Son gün yapmamıza rağmen maliyetler ortada. Buraya bir 10 milyon daha bakiye koyulabilirdi geçen yıl olduğu gibi ama sonuç ortada minimum ücretle maksimumu almaya çalıştık. Transferin son günü saatlerle yarıştık” dedi.

BALIKESİRSPOR’UN YERİ SÜPER LİG

Anlaştıkları bazı oyuncularla sözleşme imzalayamadıklarını belirten İlhan Eker, “Rica minnet bir yere kadar tutabilirsiniz oyuncuyu. Saat 5’ten sonrada yapacak bir şey kalmadı. Biz kongrede verdiğimiz sözleri tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Şeffaflık ve iyi yönetim sözü verdik. Bunları gerçekleştiriyoruz. Kime ne para ödeyeceğiz bunları bizden alabilirsiniz. Bu takımın yaşaması lazım. Bizim hedefimiz gelecek yıllarda Süper Lig. Bu şehrin yeri Süper Lig. Her şeyi Balıkesirspor için yaptık. Kendimiz için istemediğimiz şeyleri Balıkesirspor için istedik. Oyuncuların ayağına gidip anlaşmalar sağladık. Sağ olsun kimse de bizi kırmadı. Okan Alkan’a da tepkimiz bu yüzdendi” dedi. İrfan DUROĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here