Balıkesirspor’a 12’nin 8’i yetmedi

0
261

Başkan Ümit Arslan ve İlhan Eker arasında yaşanan polemiğin ardından, transfer tahtasını işleme açmayı başaran Balıkesirspor, 12 yeni oyuncu sözleşme imzalayıp, kadrosunu kağıt üzerinde güçlendirdi.

Tuzlaspor karşısına, yeni transferlerinden Mert Örnek, Hasan Özkan, Muhammed Enes Durmuş, Enes İslam İlkin ve Roman Bezjak’ı ilk 11’de sahaya sürerek maça başlayan Balkes, maçın ikinci bölümünde ise Taşkın Çalış, Erdal Öztürk ve İbrahim Halil Çolak ile sahada ters giden işleri düzeltmeye çalıştı.

Yani, 12 yeni transferden, 8’i kırmızı-beyazlı formayla tanışsa da bu durum, Balıkesirspor’un maçı kaybetmesine engel olmadı.

Maç sonu istatistiklerine baktığımız zaman; Balıkesirspor, rakibine göre biraz daha fazla (yüzde 54) topa sahip olmuş. Balkes’in hiç isabetli şutunun olmadığı 90 dakikada Tuzlaspor’un 2 isabetli şutu da gol oldu.

Balıkesirspor’un 333 isabetli pasına karşılık, konuk takım 274 pas yapabilmiş. Kırmızı-beyazlı oyuncuların 23 orta denemesinden 1’i isabet bulurken, Tuzlaspor, 9 denemenin 3’inde isabet sağlamış. İkili mücadelelerde ise İstanbul ekibinin 60’a 54 üstünlüğü var.

Bunlar rakamların söylediği…

Sonuçta ise 2-0 kaybedilen bir maç ve o maçtan hatırda kalan ilk devrenin ortalarındaki 7-8 dakikalık, Balıkesirspor’un rakibini kendi yarı alanına mahkum ettiği, doğru oyun anlayışının sergilendiği bölüm var.

O bölümde Roman Bezjak’ın düşürülmesi nedeniyle kazanılan serbest vuruşta Muhammed Enes Durmuş’un direkten dönen şutu ise Balkes’in şansızlığı oldu.

Bir de Okan Alkan’dan sonra sağ bek mevkiinde sürekli sorun yaşayan Balıkesirspor’un yeni transferi Mert Örnek’in haklı bir şekilde alkış alan 90 dakika performansı var ki Tuzlaspor maçında forma giyen 8 oyuncu içinde ‘Doğru Transfer’ tanımı yapılabilecek, tek oyuncu olarak göze çarptı.

Yapılan transferlerde çok etkisinin olmadığını düşündüğüm Cihat Arslan da maçın ardından faturayı kendine kesti ve “Çabalama kaptan, ben gidemem” diyerek, kıspete vurdu.

Maç haberini tamamlamaya çalışırken, Cihat Hoca’nın istifa haberi geldi. İstifa haberini yayımlamaya çalışırken de Balıkesirspor, Yusuf Şimşek ile anlaştı.

Normalin dışında çok hızlı yaşanmış bir süreç gibi görünse de Balıkesirspor’un kaybedecek vakti yok…

Balkes’in önünde 15 maç kaldı. TFF 1. Lig’de tutunabilmek için ise bu maçların en az yedisinin kazanılması gerekiyor. Bu nedenle “Gelen mi doğru, giden mi yanlış” tartışması yapmaya bile vakit kalmadı.

Gidene teşekkür edip, gelene başarı dilemekten başka çaremiz yok…

Zaten 7 maç kazanılamazsa düşülecek yerde ve sonrasında bunları yazıp konuşmaya çok vaktimiz olacak. Bu arada koyun fikstürü önünüze ve bu 7 maçı işaretleyin. Ben, çok denedim ama olduramadım.

Olması için ne mi yapmak lazım?

Önce her türlü geriye dönük tartışmayı bir kenara koyup, birlik olacağız. Bizim gibi iller için kıymeti çok büyük olan TFF 1. Lig’de kalmayı, rakiplerimizden daha çok isteyip, bu uğurda mücadele ederken, çok daha az hata yapacağız.

Bunun dışında, Tuzlaspor karşılaşması gösterdi ki Balıkesirspor’da transfer edilen 12 oyuncu da saha içerisindeki sorunları çözmeye yetmeyecek. Halen daha sol kanatın aksadığı ve gol pozisyonu hazırlama yetersizliği çok net görülüyor.

Kış Transfer Dönemi’nin kapanmasına saatler varken, iyi bir sol bek transfer etmekten başka çare görünmüyor. Her iki kanat da yeni oyuncular transfer edilmesine rağmen, hücum zenginliği yaratmıyor. İyi bir 10 numara da bu işi kolaylaştırır.

Yoksa, Kloop da gelse, Mourinho da gelse, yolun sonu görünüyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here