Balon, obezite tedavisine uygulanan etkili yöntemlerden biri

0
163

Obezite tedavisinde uygulanan endoskopik mide içi balonu (İntra gastik balon) uygulaması hakkında bilinmesi gerekenleri Özel Sevgi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erol Önal anlattı.

Son yıllarda obezite cerrahisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerden birinin de mide balonu tekniği olduğunu söyleyen Op. Dr. Erol Önal yöntem hakkında şu bilgileri verdi: “İntra gastrik balon, obezite tedavisine uygulanan etkili yöntemlerdendir. Hastanede yatmayı gerektirmez, ortalama olarak 10-25 kilo kaybı sağlayabilmektedir. Ancak balon tedavisi kalıcı değildir. Takıldıktan maksimum 6 ay sonra çıkarılması gerekir. Bir kısım hasta balon çıkarıldıktan sonra verdiği kiloları geri alabilmektedir.”

“15 DAKİKADA UYGULANABİLİYOR”

“Teknik, endoskopik olarak uygulanıyor. Yani herhangi bir ameliyat söz konusu değil. İşlem süresi ortalama 15 dakika. İntra gastrik balon sedasyon denilen hafif uyku hali altında uygulanabilmektedir. İşlem sonrasında hastalar eve gidebilmektedir. Balonun çıkarılması da aynı takılması gibi endoskopi ünitesinde yine sedasyon altında gerçekleştirilir.”

“OBEZİTE AMELİYATLARI ÖNCESİ RİSKİ DÜŞÜRMEK İÇİN İDEAL BİR YÖNTEM”

Mide balonu tekniğinin özellikle ameliyat riski bulunan hastalar açısından iyi bir alternatif olduğunu söyleyen Op. Dr. Erol Önal şöyle devam etti:  “Morbid obezite nedeniyle ameliyat planlanan, ancak ameliyat olması yüksek riskli hastalarda ameliyat öncesi 20-25 kilo kadar verdirmek ve riski düşürmek amacıyla bu tekniği uygulamak avantaj sağlıyor. Öte yandan obez olmasına karşın ameliyat için koşul olan Vücut kitle indeksinin 40 Kg/m2’nin üzerinde olması veya vücut kitle indeksinin 35 Kg/m2’nin üzerinde olup en az bir yandaş hastalık olması koşulunu taşımayan kişiler için de mide balonu tekniği uygulanmasını uygun buluyoruz. Ayrıca yüksek kilosu olup, diğer yöntemlerle kilo vermekte başarısız olanlara uygulanabilmektedir. Mide hastalıkları olanlara, uzun süreli kortizon kullananlara ve gebelere mide balonu yöntemi uygulanmaz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here