Bana bir şey olmaz demeyin!

0
90

Maske, mesafe ve hijyen uyarılarına rağmen başımızın belası COVİD-19 virüsü can almaya devam ediyor. Bazı vatandaşların ‘Ekmek almaya çıktım’ bahanesiyle sokağa çıkma kısıtlamasını suistimal edip, gezdiği de ifade ediliyor.

Sokağa çıkma yasağında vatandaşların kısıtlama gereği kendi bölgesinde, mahallesinde en yakın fırından veya marketten alışveriş yapması lazım. Bu suistimal ediliyor. Adam çıkıyor elinde ekmek, çarşıda, mahallesinde bana bir şey olmaz düşüncesiyle kafasına göre saatli bomba gibi geziyor.

Son bir örnek durumun vehametini net bir şekilde ortaya koydu. Balıkesir’de rahatsızlığına rağmen izole olmayan bir şahıs, akrabasının nişan merasimine katıldı. Bir süre sonra rahatsızlığının artması sonrası hastaneye başvurdu. Hastanın PCR test sonucu pozitif çıktı. Ev ortamındaki nişan töreninde bulunan 40’ın üstündeki kişi yakın temaslı olarak karantinaya alındı. Bu filyasyon işlemi neticesinde temas ağı içindeki kişilerden 35’nin de Covid-19 testi pozitif olarak tespit edildi.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı Covid-19 vaka sayılarına göre ‘Çok Yüksek Riskli’ iller arasında ön sıralarda yer alan Balıkesir’de filyasyon ekipleri, hastaların temaslı olduğu bireyleri belirlemek için çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor.

Artan vaka sayıları yeni önlemleri beraberinde getiriyor. Bu arada önlemlere uymayanlara önceden uyarı yapılırken, şimdilerde yasal işlem yapılıyor. Ceza uygulanıyor.

Bu arada kaçak nişan, söz kesme gibi törenlerde evlerde gizlice gerçekleştirilerek, virüse davetiye çıkarılıyor.

Ülke genelinde virüs vakalarında Balıkesir 4’ncü sırada yer alıyor. Bu da durumun vehametini bir kez daha gözler önüne soruyor. Oysa çözüm çok basit: Maske, mesafe, temizlik. Bir de mümkünse bir süre görüşmeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here