Bandırma Ticaret Borsası’nda yeni mahsul Ayçiçek işlemi başladı

0
121

Bandırma Ticaret Borsası’nda 2019 hasat sezonunun ilk ayçiçeği elektronik satış salonunda satıldı.

Bandırma Ticaret Borsası’nda yılın ilk ayçiçeğini Doğruca Mahallesi’nden Zafer Güler adlı üretici getirdi. Yapılan ihale ile ürünün 50 kiloluk kısmını sembolik bedelle 15 liradan Sezgin Zahirecilik Tic. Ltd. Şti. satın aldı.

Toplamda 2,5 ton olan ilk ürün ayçiçeğinin tamamı yapılan ihale sonunda 2 bin 300 liradan yine Sezgin Zahirecilik Tic. Ltd. Şti. tarafından satın alındı.

“ÜRÜNLER DEĞERİNDE SATILIYOR”

Satış sonrası ilk mahsulün üreticisi olan Doğruca Mahallesinden Zafer Güler, “Burada ürünlerimiz hak ettiği değeri buluyor. Satışa getirdiğimiz ürünler laboratuvar ortamında analizleri yapılarak satışa sunuluyor. Bereketli bir sezon olmasını diliyorum” dedi.

“SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ”

Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin, Ayçiçek sezonu hakkında açıklamalarda bulundu. Sezgin, “Bugün ilk mahsul Ayçiçek satışımızı gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Doğruca Mahallesi’nden Zafer Güler adlı üreticimiz yetiştirdiği ayçiçeğini borsamıza getirdi. Şu andaki rekolte beklentimiz Bandırma ve çevresinde yüksek. Bandırma ve çevresinde tahmini 200 bin dönümlük alanda ekilen Ayçiçek ürününün borsamıza işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Umarımız beklentimiz karşılık bulur. Yeni Ayçiçek sezonunun hem üreticilerimize, hem borsamıza hem de ülkemize hayırlı olmasını ve bol kazanç getirmesini temenni ediyorum.

Borsamızın satış salonu gerçekten önemli bir görevi yerine getirmekte. Buğday kanola ve ayçiçeği satışlarında piyasayı en iyi şekilde fiyat olarak belirlemektedir. Burada satılan ürünlerin fiyatları piyasada da aynı şekilde bir fiyat oluşmasına da yardımcı olmaktadır. Çiftçilerimizin ürünlerini en iyi şekilde pazarlamasına imkan sağlamaktadır. Bu konuda yapmış olduğumuz görevin bilincindeyiz. Her geçen yıl daha da bilinçli bir şekilde laboratuvarlarımızla, depolarımızla ve gelecekte kurmayı planladığımız lisanslı depolarımızla tarımı daha iyi bir noktaya getirmeyi planlıyoruz. Lisanslı depoculuk konusunda  da önemli adımlar başlatmış bulunmaktayız” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here