Baro Başkanı Kayabay:Bağımsızlığı gölgede bırakıyor

0
112

Baro Başkanı Erol Kayabay, Beştepede yapılacak adli yıl açılışına yargı bağımsızlığını gölgede bırakacağı için katılmayacaklarını açıkladı. Kayabay, “Bu uygulama kuvvetler ayrılığı ilkesine ters. TBB, Barolar ve Yargıtay ortak açılış yapmalı” dedi.

Balıkesir Baro Başkanı Erol Kayabay, Beştepede yapılacak Adli Yıl açılışına neden katılmayacaklarını açıkladı. HABERCİ’ye konuşan Baro Başkanı Kayabay, yargının tüm unsurları ile bağımsızlığını herkese göstermesi gerektiğine dikkat çekti.

“YARGI BAĞIMSIZLIĞINI HERKESE GÖSTERMELİ”

Kayabay, “Yargının temsilcileri, avukatlar, hakimler, savcılar ülkemizde yargı bağımsızlığını sonuna kadar korumakla yükümlüdürler. Yargıya güven bağımsızlık korunamadığı için yüzde 30’lara kadar düştü. Beştepede Adli Yıl açılışı yapılması yargı bağımsızlığını gölgede bırakıyor biz de bunun için katılmıyoruz. Doğru da bulmuyoruz. Kuvvetler ayrılığı ilkesine tamamen ters. TBB, Barolar ve Yargıtay ortak ve tek açılış yapmalı” dedi.

“KÖLE KULLANMADIK, EFENDİMİZ DE OLMADI”

Baro Başkanı Erol Kayabay, “Görevimizi yaparken kimseye, ne müvekkile, ne hakime, hele ne iktidara tabiyiz. Bizim aşağımızda kişilerin varlığı iddiasında değiliz. Fakat hiçbir hiyerarşik üst de tanımıyoruz. En kıdemsizin en kıdemliden veya isim yapmış olandan farkı yoktur. Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı. Biz Avukatlar bu sözü çok severiz. Bizce müvekkil, hakim ve iktidar kelimeleri kuvvetler ayrılığı ilkesini tanımlamaktadır. Ülkemizde gelinen süreçte yasama, yürütme, yargı arasındaki kuvvetler ayrılığı ilkesi eşit bir şekilde gelişme göstermemektedir.

Balıkesir Barosu, yargıya olan güveni güçlendirmek ve bu amaçla yapılan çalışmalara destek olmak, görev  ve sorumluluk almak kararlılığını her zaman gösterecektir. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının, adil yargılanma hakkının, evrensel hukuk ilkelerinin tartışılır hale geldiği günümüzde kuvvetler ayrılığı ilkesi temel hak ve özgürlüklerin teminatıdır.

“YARGIYA GÜVEN YÜZDE 30’LARA DÜŞTÜ”

Toplum nezdinde adalete güvenin yüzde otuzlara düşmesinin sebebi, hukuk sistemimizde en büyük sorun olan yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının bir türlü sağlanamamış olmasıdır.

Adli yıl açılışı; Yargıtay Kanunu’nun 59. maddesinde düzenlenirken 02 Aralık 2014 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır. Bugünden itibaren yargının kurucu unsurlarının bütününün ortak düzenleyeceği ve yargının ev sahibi olacağı bir düzenlemenin önünün açılmasını diliyoruz. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki hassasiyetimiz nedeniyle Yargıtay  Başkanlığı tarafından yapılan davete katılmıyoruz. Balıkesir Barosu Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden ayrılmaksızın hukukun üstünlüğü, hukuk devleti  ve kuvvetler ayrılığı  ilkelerine bağlı kalacak” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here