BASİAD Başkanı Abdullah Bekki: Enerjide dönüşüm merkezi olabiliriz

0
143

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Abdullah Bekki, iklim değişikliği ile mücadele yolunda Balıkesir’in Türkiye’nin enerji dönüşüm merkezi olabileceğini söyledi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki, bugünün ve geleceğin en öncelikli sorunlarının başında gelen iklim değişikliği ile mücadelede Balıkesir’in yenilenebilir enerji potansiyeli ile Türkiye’de enerji dönüşümünün merkezi olabileceğine dikkat çekti.

Bekki, “Ekonomik faaliyetlerin çevresel kaygıları dikkate alan bir anlayışla sürdürülmesi en önemli çalışma prensiplerimizden birisi. İklim değişikliği ile mücadelede enerji dönüşümü özellikle yenilenebilir enerji kaynakları önemli. Ülkemizin Paris Anlaşmasını imzalayarak gösterdiği iklim değişikliği ile mücadele kararlılığının, anlaşmaya COP 26 öncesinde taraf olma hedefiyle, bilimsel, teknik ve diplomatik tüm veçhelerini ele alan güçlü bir heyetle, sürdürülmesini son derece önemli görüyoruz. 2021’in Türkiye’nin Paris iklim anlaşmasını onayladığı yıl olmasını diliyoruz.

Bu süreçte bilimsel temelli ve konuyu tüm boyutları ile ayrıntılı ele alan etki analizleri üzerine inşa edilen; politikalar arası tutarlılığı ve bütüncüllüğü sağlayan, katılımcılıkla hazırlanmış, öncü ve gelişmiş ekonomilere paralel karbon-nötr olma hedefi belirleyen, uygulanabilir tedbirler içeren somut bir yol haritasını kararlılıkla hayata geçirmemiz gerekiyor. İklim Değişikliği ile Mücadele ve Enerji Sektörünün Dönüşümü cümlesinde Balıkesir için çok önemli bir hedef yer alıyor. Yeni dönemde Balıkesir olarak efor sarf edeceğimiz, sonunda ilimize kazanç elde edeceğimiz bir hedef var ise işte budur” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here