BASİAD: İklim krizinde eyleme geçilmeli

0
165

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği yerel kalkınma politikaları kapsamında çözüm önerileri geliştirilmesi ve farkındalık yaratılması amacıyla ‘İklim Krizi’ başlıklı toplantı yaptı. BASİAD Başkan Yardımcısı Selçuk Savaş, iklim kriziyle ilgili söylemden eyleme geçilmesi gerektiğini söyledi.

Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BASİAD) iklim krizi konusunda farkındalık yaratmak ve bu konuyla ilgili iş dünyasının görüşlerini ortaya koymak amacıyla bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışma Balıkesir’de ve ülkemizde İklimlendirme sanayi sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Savaşlar Endüstriyel Soğutmanın Yöneticisi ve BASİAD Başkan Yardımcısı Selçuk Savaş’ın koordinasyonunda yapıldı.

SAVAŞ: İKLİM DAHA ÇOK DEĞİŞECEK

Balıkesir ve Türkiye’de yaşanan son felaketler dikkate alınarak iklim krizinde son duruma ve bunun iş dünyası için anlamına değinen Savaş, “İklimin değiştiğini, daha çok değişeceğini ve bu değişikliklerin kalıcı olacağını tekrar gördük. Yaşanılan son yangınlar ve su baskınları hazırlıksız olduğumuzu ortaya koyarken bu tür olayların konu ile ilgili yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bulgularından daha fazla yaşanması tehlikesiyle de karşı karşıyayız” dedi.

İklim değişikliğini iş dünyası açısından sadece ekonomik perspektifte değil insan-çevre odaklı bir bakış açısıyla da ele aldıklarını söyleyen BASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Baysal da; “Ülkemiz için esas beka meselesi olarak gördüğümüz iklim değişikliğinin yarattığı kriz dünyamızı tehdit ederken, insani bir krize de dönüşüyor. Ham maddeden iş süreçlerine, üretimden nihai tüketiciye uzanan, insan-çevre odaklı yeşil ve dijital bir eko-sistemin kuralları yazılırken, ülke olarak kaybedecek bir saniyemiz dahi yok. Ülkemiz afet kurtarma çalışmalarındaki etkinliğini, afet öncesi hazırlık ve özellikle iklim krizi çerçevesinde bütüncül politikalarla geliştirmek zorunda. Bu zorunluluk kamunun öncülüğünde, akademiden sendikalara, STK’lardan iş insanlarına kadar her bir kurum ve kuruluşa büyük sorumluluk yüklüyor. Yarın değil, bugün hemen şimdi söylem birliğinden eylem birliğine geçmemiz gerekiyor” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here