BASİAD’dan istihdam çağrısı: Kapasite arttı, işçi sayısı düştü

0
112

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, 2019 yılında Balıkesir’de sanayi kapasite raporlarına göre yüzde 7.51’lik artış olmasına rağmen işçi sayısında yüzde -2.89’luk azalış olduğuna dikkat çekti. Bekki, “2019 yılı için işçi sayısındaki azalışı; 2020 yılı pandemi dönemi ile örtüştürdüğümüzde; Balıkesir’de istihdamı arttırmak için yapılacak çalışmaların ve devlet desteklerinin ne kadar önemli olduğu açıkça görülmektedir” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD), Balıkesir’de istihdamı arttırmanın yolları ve iş hayatının devamı açısından pandemi döneminde devlet desteklerinin önemi konusunu ele alan bir çalışma gerçekleştirdi.

“SANAYİ KAPASİTE RAPORU YÜZDE 7.51 ARTTI”

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, sanayi kapasite raporu sistemi verilerine göre 2019 yılında Balıkesir’de kapasite raporlarında yüzde 7.51’lik bir artış söz konusu olduğunu söyledi.

Bekki, “Bu olumlu gelişmeye paralel olarak 2019 yılı sanayi kapasite raporları itibari ile yeni raporlarda yer alan bin 824 mühendis çalışan bir önceki yıla göre yüzde 9.22’lik bir artış, teknisyen çalışanda ise yüzde 5.86’lık bir artış söz konusu. Burada bizi endişelendiren durum ise kapasite rapor sayısındaki yüzde 7.51’lik artışa rağmen işçi sayısında yüzde – 2.89’luk azalıştır. Balıkesir sanayi üretiminde 2019 yılı için işçi sayısındaki azalışı; 2020 yılı pandemi dönemi ile örtüştüğümüzde; Balıkesir’de istihdamı arttırmak için yapılacak çalışmaların ve devlet desteklerinin ne kadar önemli olduğu acıka görülmektedir. Bu alanda mutlak bir yoğun mesai harcamaya ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

“İSTİHDAMA YÖNELİK DESTEKLER ÇOK ÖNEMLİ”

Abdullah Bekki, istihdam dostu düzenlemeler yapılmasının geçmişte olduğu gibi bugünkü koşullarda da önceliğini koruduğunu söyledi. Bekki, “İstihdamın arttırılmasında yapıcı ve yaratıcı çözümler getirmenin, işbirliği ve iletişimin öneminin iyice anlaşıldığı bu yeni dönem tüm olumsuz koşullara karşın yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Tedarik zincirlerinde çeşitlenmeye gidilmesi gündemde. Balıkesir’in yatırım ortamı açısından cazibesini artırarak, tedarik zincirlerinde ve bu yeni ekosistemde önemli bir konum alması için bir fırsat söz konusu.  Önümüzdeki dönemde istihdama yönelik hayata geçirilecek uygulamaların bu fırsatları destekleyici nitelikte olması önem taşımaktadır. Bu nedenle Balıkesir çalışma hayatının paydaşları arasındaki diyaloğun ve deneyim paylaşımının sürekliliğini çok önemsiyoruz” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here