Başkan Avcı’dan büyük destek

0
157

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, 6 yıldır faaliyet gösteren ve Altıeylül Belediyesi, İl Sağlık Müdürlüğü ve Balıkesir Devlet Hastanesi’nin ortak iştiraki olan şizofreni hastalarının işlettiği Mavi At Kafe’de hastalar ve yakınlarıyla iftar yaptı.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Mavi At Kafe’de şizofren hastaları ve yakınlarıyla iftar yaptı. Türkiye’de Ankara’dan sonra ikinci olan, şizofreni hastalarının işlettiği özel bir merkez statüsüne sahip Mavi At Kafe, Psikiyatri Uzmanı Doktor Umut Karasu ve onunla birlikte çalışanlar ile rehabilitasyon faaliyetlerini kafe ahenginde yürütülüyor.

Mavi At Kafe’nin ülke için bir ilk olduğunu ve çok farklı bir proje olduğunu belirten Uzm. Dr. Umut Karasu, “Altıeylül Belediyemiz, Sağlık Bakanlığı’na bağlı buradaki Sağlık Müdürlüğümüz ve Devlet Hastanemizin ortak iştiraki ile şizofreni hastalarımızın rehabilitasyonu için kurulmuş bir merkez. Yaklaşık 6 yıldır faaliyet gösteriyor burası ve şu anlamda aslında ülkemizde bir ilk. Burası Şizofreni Dernekleri Federasyonu’na bağlı olan Ankara’daki Mavi At Kafe dışında Türkiye’de şizofreni hastalarının işlettiği tek kafe durumunda. Aynı zamanda Belediyenin, Sağlık Müdürlüğü’nün ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin ortak iştiraki ile açılmış başka bir yer yok.

Dünyadaki de şizofreni hastalarının işletmiş olduğu 12. kafe durumunda. Biz burada her gün ortalama 25 şizofreni hastamızın günlük kendilerine yetecek kadar becerilerini kazanması için onlarla bir rehabilitasyon çalışması yapıyoruz. Kendi çalışanlarımız, Halk Eğitim’den gelen hocalarımız, belediyemizin destekleri ile birlikte her gün temel hijyen eğitimi, günlük kendilerine yetecek beceriler, bunun içinde yemek yapması, çamaşır yıkaması, bulaşık yıkaması ve bununla birlikte toplumsal hayata katılabilmesi için aslında bir iş yeri becerisi kazandırmak amacıyla 25 hastamızı alıp rehabilitasyon sürecinden geçiriyoruz.

Bir yıllık süre içerisinde ortalama 200 hastamız buradaki rehabilitasyon sürecinden geçerek, evde kendi yemeklerini yapacak durumda evde hayatlarını tek başına sürdürecek durumda hatta pek çoğu da iş yerlerinde tek başına çalışacak, hayatlarını sürdürecek duruma geliyor. Bu anlamda dediğim gibi Altıeylül Belediyesi’nin katkılarını, emeklerini söylemezsek çok büyük haksızlık etmiş oluruz. Bize inanılmaz destek veriyorlar. Buranın finansmanı anlamında, hastalarımızın desteklenmesi anlamında, hem onların iş hayatına sokulması anlamında Altıeylül Belediyemizin çok büyük katkıları var. Umuyorum bununla alakalı bize Türkiye’nin farklı yerlerinden çağrılar da geliyor. Gelin bu çalışmaları bize de gösterin şeklinde. En son İstanbul Üsküdar Belediyesi’nden arandık ve bu çalışma onlara da örnek olmuş. Türkiye’nin farklı yerlerinde bu tür şizofreni kafeler muhtemelen yakında peş peşe açılacak. Ben buna vesile olan Devlet Hastanemize, Sağlık Müdürlüğümüze, Altıeylül Belediyemize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı da davetli olduğu, Mavi At Kafe’nin düzenlemiş olduğu iftara katıldı. Avcı, hastalar ve ailelerinin olduğu sofralardan birine oturup iftarını yaptıktan sonra Mavi At Kafe yetkilileri, hastaları ve aileleri ile sohbet etti. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here