Başkan Biçki: Cumhuriyetle hesaplaşılıyor!

0
102

CHP İl Başkanı Ender Biçki, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın kamuoyuna müjde olarak ve  AKP dönemindeki en köklü değişiklik diye sunduğu 2017-2018 eğitim dönemi müfredatında Cumhuriyet’in kuruluş değerlerinin yok sayıldığının açıkça ortada olduğunu söyledi. Biçki, “AKP eğitim politikaları üzerinden Atatürk ve Cumhuriyet ile hesaplaşmaktadır” dedi.

Milli eğitim müfredatında yapılan değişikliği değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ender Biçki, laik ve bilimsel eğitimin yerini gerici bir anlayışın aldığını ileri sürdü. Biçki, “Açıklanan yeni müfredat taslağı Atatürk’e ve onun kurduğu Cumhuriyete  tahammülsüzlüğü bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

“LAİK VE BİLİMSEL EĞİTİM TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ”

Biçki, “İktidar, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adına dahi tahammül edememektedir. Onun adını stat, cadde ve okullardan, T.C. ibaresini kamu kurumlarından kaldıran AKP şimdi de eğitim politikaları üzerinden Atatürk ve Cumhuriyet ile hesaplaşmaktadır. Eğitim sisteminin yapılan değişikliklerle istikrarsızlaştırıldığı, milli olmaktan çıkarıldığı, toplum mühendisliğinin temeli haline getirildiği, laik ve bilimsel eğitimin yerini gerici bir anlayışın aldığı okullarımızda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni müfredat, bu tahammülsüzlüğü bir kez daha ortaya koymuştur” dedi.

“ATATÜRKÇÜLÜK KAVRAMI ÇIKARILDI”

AKP’ye yakın sendika, dernek ve cemaatlerin ihtiyaçlarını karşılayan ders programlarının yürürlükte olduğu okullarda, yeni müfredatla  birlikte Atatürk’ün adının silinmek istendiğini ileri süren CHP İl Başkanı Biçki şöyle devam etti:

“Yeni müfredatta, Atatürkçülük kavramının sosyal bilimler dersleri müfredatından tamamen çıkarıldı. Atatürk’ün işlenişinin kapsamı daraltıldı. Öğretmenlerin ders anlatımı ve okullarda kullanılacak kitapların hazırlanmasının temel metinleri olan müfredat taslaklarında, ilkokul 1. sınıfında Hayat Bilgisi dersi ve ortaöğretimde sosyal bilgiler derslerinden Atatürkçülük konuları çıkarıldı. Atatürkçülük kavramının yer aldığı tek ders ise ortaöğretimde başlayan İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi. Atatürkçülük yalnızca bir ders değil, çağdaş ve aydınlık bir Türkiye  ve laik, bilimsel eğitim demek. Tek adam rejimini dayatan Anayasa değişikliğine uygun olarak hazırlanan bu müfredat, laik ve bilimsel eğitimi yok etmeyi amaçlamaktır. Atatürk’ün halkımızın gönlündeki o müstesna yeri asla değişmeyecektir.

PİSA sıralamasında son sıralarda olduğumuz göz önüne alındığında iktidarın derdinin çağdaş eğitim olmadığı açıktır. Tek dertleri kendi ideolojik gündemlerini çocuklarımıza da dayatmaktır. Dış politikada, ekonomi, güvenlikte ülkeyi  adım adım uçurumun kenarına getiren iktidar eğitimi çağdaş değerlerden uzaklaştırarak şimdi de çocuklarımızın geleceğini tehlikeye atmaktadır. Bu yanlış yoldan bir an önce dönülmelidir.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here