Başkan Uğur: 3 bin işçi alınacak

0
51

Balıkesir, Organize Sanayi bölgesine yapılan 700 milyon liralık 5 yeni fabrika yatırımı ile Ege Bölgesi’nde en çok yatırım yapılan iller arasında üçüncü sırada yer aldı. Fabrika inşaatları devam eden Şişecam, Filli Boya, Kalekim, İşbir Elektrik ve HEG Gıda bir yıl içerisinde açacakları fabrikalarda 3 bin yeni istihdam sağlayacak. Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, “Açılacak yeni fabrikalarımız ve Organize Sanayi Bölgemizde kalifiye eleman sıkıntısı yaşanmaması için Anadolu Lisemiz bünyesinde 12.5 milyon liraya yeni Tekno Atölye açıyoruz” dedi.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde 700 milyon lira yatırım ile kurulacak 5 yeni dev fabrikada bir yıl içinde 3 bin yeni istihdam yapılacak. Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mesut Eray ile birlikte Şişecam, Filli Boya, Kalekim, İşbir Elektrik ve HEG Gıda fabrikalarının inşaat çalışmalarını ve bölgedeki gelişmeleri HABERCİ’ye anlattı.

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Ticaret Odası ile çok iyi bir birliktelik sağladıklarını ve kısa sürede ülkenin dev firmalarını Balıkesir’e yatırıma ikna ettiklerini kaydeden Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, “Bölgemizde Şişecam 400 milyon liralık yatırımına başladı, fabrika bittiğinde bin 250 kişiye iş verecek. 120 milyon liralık yatırıma imza atan Filli Boya ise 350 kişiyi istihdam edecek. 30 milyon liralık yatırım yapan Kalekim 250 kişiyi işe alacak, İşbir Elektrik 50 milyon liralık yatırımla 150 kişiye iş imkanı sunacak, HEG Gıda’da 100 milyon liralık yeni yatırımı ile yanında 100 kişiye ekmek verecek” dedi.

“KALİFİYE ELEMAN SIKINTISI KALMAYACAK”

Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni açılacak ve üretimini sürdüren fabrikalarda kalifiye eleman sıkıntısı yaşanmasını istemediklerini belirten Başkan İsmail Uğur, “Fabrikalarımızda kalifiye eleman ihtiyacı var. Sanayi Odası olarak bu sorunu çözmek için bölge müdürlüğümüz yanında bulunan Meslek Lisesi yanına atölye yapalım dedik. 12.5 milyon liraya kuracağımız Tekno-Atölyemizin inşaatı bitmek üzere. Tüm meslek dallarında makinelerin yer alacağı atölyemizde meslek lisesi öğrencileri kalifiye eleman olarak yetişecek. Biz de bu atölyemizi Mesleki Eğitim, Mesleki Geliştirme ve  Meslek Edindirme amaçlı kullanacağız. Tekno-Atölyemizde elektrik, kaynak, mobilya tüm branşlarda makineler olacak. Ticaret Odası ile Balıkesir merkezde üç meslek lisesi’nden başlayarak tüm ilçelerdeki meslek liselerimizin atölyelerini yenileyeceğiz. Bu projeyi de 2.5 milyon liraya hayata geçireceğiz” diye konuştu.

BÖLGE 2 KAT BÜYÜDÜ, 30 YENİ FİRMA YATIRIM İÇİN SIRA BEKLİYOR

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, 7 bin 500 kişinin istihdam edildiği ve 98 fabrikanın üretim yaptığı, 10 fabrika inşaatının devam ettiği ve 6 firmanın da proje aşamasında olduğu Organize Sanayi Bölgesi’nin iki kat büyüdüğünü bildirdi.

Uğur, şunları söyledi: “Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi yeni büyüme ile 570 hektar alandan bin 346 hektar alana genişleyecek. Yer seçimi kesinleşti. Bölge müdürlüğümüz imar planlarını hazırlayıp, bakanlığın onayına sunduktan sonra 2018 Mayıs ayında yeni yerlerin satışına başlayacağız. Şu anda 30 büyük firma yer talebinde bulundu. Başvuruları aldık, değerlendirmeye başladık. Lojistik Köy’den limanlara başlattığımız ihracat seferi de sanayicilerimizi bölgeye çekiyor.”

Özel Haber: Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here