Bekir Ceylan: Onunla arkadaş olun

0
408

2018-2019 eğitim öğretim yılı sürüyor. Okula gitmesi gereken bazı öğrenciler, okuldan kaçıp soluğu kafeler, kafeteryalar ve internet kafelerde alıyor. Okuldan kaçan öğrencilerin bu davranışlarını ve ailelerin yapması gerekenleri Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan’a sorduk.

Ceylan, ailelere ilk olarak şu mesajı verdi: “Çocuğunuzun okuldan kaçmasını istemiyorsanız onunla arkadaş olun.”

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Doktor Bekir Ceylan’a göre okuldan kaçma durumunda öğrencinin okul korkusu duymadığını, herhangi bir şikayet belirtmediğini ancak saldırgan tavırlar sergileyebileceğini söyledi.

Bu tip öğrencinin öğrenme potansiyelinin genelde düşük olduğunu belirten Ceylan, okul ortamını sıkıcı bulan ve disiplin suçları fazla olan uyumsuz öğrencilerin okuldan kaçtığını hatırlattı.

Aile içerisindeki huzursuz ortam ve aşırı baskıcı aile kurallarının ve okuldaki eğitmen tutumunun öğrenciyi olumsuz etkilediğini ifade eden Ceylan, okulu sevmeme, okuma isteğinin olmaması ve yanlış arkadaşlıkların okuldan kaçmada en etkili sebepler olduğunu söyledi. Ceylan, okulun yakın çevresinde internet kafe, bilardo salonu, kafeterya gibi mekanların bulunmasının da çocuğa daha eğlenceli gelebileceğini, okuldan kaçmasına neden olabileceğini belirtti.

Çocukların okul korkusu yaşaması durumunda kesinlikle şiddet ve baskı uygulanmaması gerektiğini dile getiren Bekir Ceylan, şunları söyledi: “Öğrenci, okul eğitiminin faydaları hakkında açıklayıcı bilgiler verilerek ikna edilmeli. Aile içindeki bireyler çocuğa bu konuda yardım etmeli. Anne ve babanın çocukla ilişkisinde aşırı bağımlı bir tutum sergilememesi, çocuğun birey olması için ortak davranışlar içine girmesi gerekir. Okula giderken anne ve babanın endişelenmesi, çocuğu daha da korkutur. Ebeveynler, çocuğun okul arkadaşları ile daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olmalı.”

ÇOCUĞUN OKULDAN KAÇMASI NASIL ÖNLENİR?

Ceylan’a yukarıdaki soruyu yönelttik. İşte yanıtı: “Çocuğu okula gitmeye teşvik edin ve kaçma nedenlerini öğrenmeye çalışın. Okuldaki rehber öğretmenle görüşün ve ortak bir iletişim dili geliştirin. Çocuğun arkadaş ortamını ve madde eğilimini kontrol edin. Agresif tavırlar sergiliyorsa ona sakin yaklaşın. Anne ve baba olarak aile içindeki iletişimsizliğinizi çocuğunuza yansıtmayın. Eğer sorunları bu şekilde de çözemiyorsanız çocuğun mutlaka bir psikolojik yardım almasını sağlayın ve gerekirse anne baba olarak siz de destek alın.” Özel Haber:Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here