BENGİ ile hedeflerine kat

0
29

Vali Ersin Yazıcı, okul ziyaretlerine devam ediyor. Her fırsatta Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi diyerek, eğitime ayrı bir önem verdiklerini dile getiren Yazıcı, gerçekleştirdiği okul ziyaretleri ile öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelmeye devam ediyor. BENGİ projesinin sürdüğü 38 ay boyunca sayısız okula giden ve çocuklarla birlikte kitap okuyan Yazıcı, gittiği her mekanda genci yaşlısı demeden herkesi kitap okumaya davet etti.

Balıkesir’de 215. okulu ziyaret eden Vali Ersin Yazıcı,  bu hafta da Bigadiç Anadolu İmam Hatip Lisesine bir ziyaret gerçekleştirdi. Vali Yazıcı’ya Bigadiç Kaymakam Vekili M. Ali Uzun, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu eşlik etti. Vali Yazıcı, öğrenciler ve öğretmenlerle uzun süre sohbet etti ve onlara hayatlarında başarılar diledi.

“ÖNCE HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİN”

Öğrencilere gelecekte yapmak istedikleri ve koydukları hedefleri üzerine sohbet eden Vali Yazıcı, “Kendinize doğru hedefler belirleyip o doğrultuda hareket ederseniz hedefinize ulaşmanıza herhangi bir engel göremiyorum” dedi.

“BİRÇOK BAŞARININ BAŞLANGICINDA HAYALLER VAR”

Yazıcı, öğrencilere birer birer söz hakkı vererek öğrencilerin ne hissettiklerini ve hangi mesleği seçmek istediklerini sordu. Birçok başarının başlangıcında hayaller olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Hayalleriniz varsa onlara gidin, onu yapın.  Hayal edin. Gerçek olmazsa da ulaşmak için çalışmaya devam edin” dedi.

“HİÇBİR ZAMAN YALNIZ BIRAKMAZ”

Dostluk üzerine öğrencilerin görüşlerini alan Yazıcı, “Kitap, en iyi dost ve en sağlıklı arkadaştır. Kitaplar bizi hiç bir zaman yalnız bırakmaz ihtiyaç duyduğumuz her an yanımızda olurlar” diye konuştu.

“SON SÖZ YİNE SİZDE OLACAK”

Meslek seçiminin, öğrencinin yaşamında çok önemli olduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı, “Asla sevmediğiniz bir meslek seçip mutsuz olmayın. Tercih edeceğiniz mesleği mutlaka araştırın, mesleği yapanların yanına gidin, zorluklarını ve güzel yanlarını sorun ve öğrenin. Eğer, seçtiğiniz mesleğin zorluklarının üstesinden geleceğinizi biliyorsanız o mesleği seçin. Ailelerinizin meslekler ile ilgili söylediklerini dikkate alın ama son söz yine sizde olacak. Önünüzdeki sınav aylarını iyi değerlendirin” diye konuştu.

Vali Yazıcı ve beraberindekiler öğrencilerle buluşması sonrası, idareci ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, BENGİ projesiyle okulun eğitim durumunu değerlendirdi.

“BİRLİKTELİK RUHUNU YAKALAMAK ZORUNDAYIZ”

Okullarımızda değerler eğitimine yönelik çalışmaları gerçekleştirirken bunu okul kültürünün bir parçası haline getirmek için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Yazıcı, “Birliktelik ruhunu yakalamak zorundayız, o zaman başarı gelir. Memleketimizin değerlerine önem vermeliyiz, çocuklarımıza bunları öğretmek zorundayız. Bu vesileyle ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü tekrar tekrar belirtmek isterim” diye konuştu.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE EYLEM PLANI”

Konuşmasında, 2020- 2021 yıllarını kapsayan 75 maddelik, kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumsal iş birliği ve eşgüdümün artırılmasına dair protokol kapsamında Balıkesir Valiliğinde bir toplantı düzenlediklerini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de de eylem planı kapsamında çalışmaların yürütüleceğini tekrarladı.

“İNANÇ VE DEĞERLERİMİZ HİÇBİR ŞİDDETİ TASVİP ETMİYOR”

İnanç ve değerlerimizin hiçbir şiddeti tasvip etmediğini ifade eden Yazıcı, “Sevgiyi saygıyı anlayışı egemen kılmalıyız. Bizim medeniyetimiz kadını tarihin her döneminde baş tacı yapmıştır. Kadınların güçlü olduğu toplumlar daha başarılıdır. Kadına yönelik şiddetle her zaman mücadele edeceğiz ve mağdur kadınlarımızın destekçisi olacağız. Kadınlara yönelik şiddet hiçbir şekilde kabul edilemez. Şiddet insanlık suçudur. Bu yüzden şiddetle mücadele hususunda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here