BENGİ rekora koşuyor

0
57

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme (BENGİ) projesi kapsamında Balıkesir’de 177’nci okul ziyaretinde Manyas Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi.

KİTAP OKUMA SAATİ

Ziyarette ilk olarak Vali Ersin Yazıcı, Manyas Kaymakamı Muhammet Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız öğrencilerle birlikte kitap okuma saatine katıldı.

Öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

“HEDEFLERİNİZİ BELİRLEYİP O DOĞRULTUDA HAREKET EDİN”

Öğrencilere gelecekte yapmak istedikleri ve koydukları hedefleri üzerine sohbet eden Vali Yazıcı, “Kendinize doğru hedefler belirleyip o doğrultuda hareket ederseniz hedefinize ulaşmanıza herhangi bir engel göremiyorum” dedi.

“SİZLER BU ÜLKENİN GELECEĞİSİNİZ”

Her insanın hayali olması gerektiğini anlatan Vali Ersin Yazıcı, “Sizlerin de hayalleri vardır. Bu gün 80 yaşındaki bir insanın da hayali vardır. Benim hayalimde İstanbul’da bir üniversite okumaktı. Bunu gerçekleştirdim. Fırsatları iyi değerlendirin. Kaçan fırsat geri gelmez.  Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Önünüzde üniversite sınavları var. Bu gün insanların yüzde 70-75’i aldıkları eğitimle ilgili bir işi yapıyor. Onun için gideceğiniz okul hakkında iyi karar verin. Çünkü bu günlerde vereceğiniz kararınız önünüzdeki ömrünüzün 50-60-yıllık bölümünü etkileyecektir. Anne babanızın istediği okulu değil kendi istediğiniz bir okulu tercih edin. Anne babanız istiyor diye tercih yaparsanız, önünüzdeki 50-60 yıllık ömrünüzde mutsuz olursunuz” dedi.

“KİTAPLARLA DOST OLUN”

Öğrencilere kitap okumanın öneminden bahseden Vali Yazıcı, “Kitap okumayan ve onlarla dost olmayanlar, kendilerine yön vermede zorlanırlar. Kitap okumak, insana bilgi zenginliği, geniş kelime hazinesi, engin bir bakış açısı ve gelişmiş bir düşünce ufku temin eder. Kitap, en iyi dost ve en sağlıklı arkadaştır. Yalan söylemez ve seni üzmez. Sizlere tavsiyem siz de kitap okuyun. Ve onlarla arkadaş olun. Siz onları bırakmazsanız onlar da sizi bırakmaz. Dostlarınızdan birisi kitap olsun” dedi.

“HİÇBİR MAZERET BAŞARININ YERİNİ TUTAMAZ”

Öğrencilere başarı için gayret göstermeleri tavsiyesinde bulunan Vali Yazıcı, “Şu an elinizde imkân varken ders çalışın. Gelecekte ne olmak istiyorsanız bunu planlayın ve bir yere yazın. Ondan sonra bu yönde adımlar atın. Gelecekte göreceksiniz ki istediğiniz şeylerin çoğu gerçekleşmiş olacaktır. Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz” diye konuştu.

“EĞİTİM UZUN BİR SÜREÇ”

Okul yılları ve kariyer planlamasında etkili süreçleri de anlatan Yazıcı, “Eğitim uzun bir süreç. Hedef koymak çok önemlidir. Henüz çok gençsiniz ve yapamayacağınız hiçbir iş yok. Sizlerin daha iyi yerlerde olmanız, iyi bir eğitim almanız hepimizi memnun edecek. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz, şimdiden gireceğiniz sınavlarda başarılar diliyorum. Yeter ki biraz gayret, çalışma, azim, ondan sonra başarı gelecek diye düşünüyorum” diye konuştu.

Öğrencilere gerek eğitim, gerek mesleki gerekse özel hayatındaki başarılarından, deneyim ve tecrübelerinden bahseden Vali Yazıcı, tüm öğrencilere hayatları boyunca başarılar dileğinde bulundu.

Vali Yazıcı ve beraberindekiler öğrencilerle buluşması sonrası, idareci ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, BENGİ Projesi ile okulun eğitim durumunu değerlendirdi.

“TEK KAYGIMIZ ÖĞRENCİLERİMİZ”

Toplantıda söz alarak BENGİ projesi hakkında açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “BENGİ bizim bir sevdamız. Sendika, siyasi görüş ayrımı yapmadan tek kaygımız öğrencilerimiz” ifadelerini kullandığı konuşmasında projenin içeriğini anlattı.

“DEĞERLERİMİZİ, ÇOCUKLARIMIZIN GÖNÜLLERİNE NAKŞETMELİYİZ”

Değerler eğitiminin çocuklarımızın gönüllerine nakşedemediğimiz sürece bir anlamı olmayacağını sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “Değerlerimizi yaşantımıza yansıtabilirsek çok daha kalıcı olacağına inanıyorum. Çünkü öğrencilerimiz bizim sözlerimizden çok davranışlarımıza dikkat ediyor ve örnek alıyor. Değerler eğitimini öğrencilerimize örnek olma noktasında öğretirsek daha başarılı olacağız” dedi.

“EĞİTİM TOPLUMLARIN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR”

Düzenli olarak okulları ziyaret ettiğini belirten Vali Yazıcı ise; “Bugün de siz değerli öğretmen arkadaşlarla bir araya gelmekten dolayı mutluyum. Sizlerin gayretlerinizi biliyorum. Eğitim konusunda her zaman elimizden gelen tüm çaba ve gayreti göstermeye çalışıyoruz. Eğitim toplumların en önemli konusudur. İlimizin eğitim durumunu en üst seviyeye çıkarmak için hep birlikte çalışıyoruz. Öncelikli konularımın başında eğitim geliyor, eğitimi çok önemsiyorum. Çocuklarımızın becerilerini tespit ederek aileler ile işbirliği içinde, öğrencilerimizi iyiye, doğruya, güzele yönlendirmek için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekiyor” dedi.

DEĞERLER EĞİTİMİ

Ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Türkiye için güzel, kendini yetiştirmiş bir nesil görmek istiyorsak küçük yaşlardan itibaren değerler eğitimine önem vermeliyiz. Okulda değerler eğitimi sadece bir branştaki öğretmenin görevi değildir. Tüm derslerde değerler eğitimine yer verilmelidir. Gelecek nesillerin sorumluluğu hepimizin omzuna yüklenmiştir. Değerler eğitimi hem velilerin hem de eğitimcilerin önemle üzerinde durması gereken bir konudur. Bu konuya önem verdiğimiz oranda millet olarak geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiz. Öğrencilerimize milli, manevi, ahlaki değerlerimizi kazandırmak ve bu değerler hakkında öğrencilerimizde ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunun için akademik başarı, değerler eğitimi ve okuma konusu çok önemli” diye konuştu.

“MEMLEKETİMİZİN DEĞERLERİNE ÖNEM VERMELİYİZ”

Okullarımızda değerler eğitimine yönelik çalışmaları gerçekleştirirken bunu okul kültürünün bir parçası haline getirmek için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Vali Yazıcı, “Birliktelik ruhunu yakalamak zorundayız, o zaman başarı gelir. Memleketimizin değerlerine önem vermeliyiz, çocuklarımıza bunları öğretmek zorundayız. Bu vesileyle ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü tekrar tekrar belirtmek isterim” dedi. (Haber Merkezi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here