BESOB Başkanı Fehmi Erdem: Başvuru süresi 30 Eylül’de sona erecek

0
121

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Esnaf Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, başta vergi ve prim borçları başta olmak üzere kamuya olan borçları yapılandırmak için tanınan başvuru süresinin 30 Eylül’de sona ereceğini hatırlattı.

Erdem, borçlarını yapılandırmak isteyenlerin son güne kalmamalarını önerdi ve “Başvuru süresi ve ilk taksit süresinde daha önce bir ay uzatma yapıldığı için yeni bir uzatma yapılmayacak” dedi.

YAPILANDIRMA BAŞVURUSU YAPILABİLECEK BORÇLAR

Haziran ayında yürürlüğe giren 7326 Sayılı Kanun ile getirilen kamuya olan borçların yapılandırılması için  başvurularda son günlere girildiğini belirten Erdem,  “Vergi, sosyal güvenlik primi, trafik cezası, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredileri, köprü otoyol kaçak geçiş cezası gibi 30 Nisan 2021 tarihinde vadesi dolduğu halde ödenmeyen kamuya olan borçlar için tanınan başvuru süresi 30 Eylül’de sona erecek.

Kanunda 31 Ağustos olarak belirlenen başvuru süresi ile ilk taksit ödeme süreleri, Cumhurbaşkanı Kararı ile bir ay uzatılmıştı. Yeni bir uzatma olmayacağı için başvuruların iki hafta içinde yapılması gerekiyor. Yapılandırma başvurusu yapılabilecek borçlar şöyle: Maliye’ye olan vergi borçları, kesinleşmemiş veya dava safhasında bulunan vergi borçları ile cezalar, Sosyal Güvenlik Kurumu’nca takip edilen sigorta primleri, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, inşaatlarda eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi, Çeşitli kanunlara dayalı uygulanan damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, Motorlu taşıt vergileri, Trafik cezaları, Seçim, nüfus, askerlik para cezaları, Otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, Gümrük Bakanlığı’nca takip edilen gümrük vergileri ve para cezaları, İl özel  idarelerinin, asli ve fer’i amme alacakları, Belediyelerin vergi, emlak vergisi ve çevre temizlik vergisi alacakları, Belediyelere olan su ve katı atık ücreti borçları” bilgisini verdi.

“TAKSİTLERİ ZAMANINDA ÖDEYİN”

Açıklamasında Cumhurbaşkanı kararı ile ilk ödeme tarihlerinin Vergi Dairelerine olan borçlarda Ekim ayına, SGK’ya olan borçlarda ise Kasım ayına ötelendiğini hatırlatan Erdem, “Ancak, kanunda vergide Kasım ayı, prim borçlarında Aralık ayı olarak belirlenen ikinci taksit ödeme süreleri değişmedi. Yapılandırma başvurusunda bulunanların haklarını kaybetmemeleri için ilk iki taksitin süresinde ödemesi gerekiyor. İlk iki taksit süresinde ödense bile bir takvim yılında ikiden fazla taksitin aksatılması halinde de yapılandırma bozulacak” dedi.

“PEŞİN ÖDEMEDE İNDİRİM VAR”

Borçlar yapılandırılırken gecikme faizi ve gecikme cezası yerine yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) baz alınarak güncelleme yapılacağını belirten Erdem, şöyle devam etti: “Anapara borcun tamamı ile güncellenen tutarın yüzde 10’unun ilk taksit süresi içinde ödenmesi halinde güncellenen tutarın yüzde 90’ı silinecek. Borcun iki taksitte ödenmesi halinde ise güncellenen tutarın yüzde 50’si silinecek. İsteyen borcunu 3 yıla kadar taksitle ödeyebilecek. Taksitli ödemeyi seçenler ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte ödeme yapabilecek. Taksitli ödemede yıllık yüzde 9 faiz uygulanacak.”

“TRAFİK CEZASINI PEŞİN ÖDEMEDE CEZA ASLINDA İNDİRİM VAR”

Yapılandırma kanununun yürürlüğe girdiği 8 Haziran 2021 tarihine kadar ödenmemiş trafik cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarının bu kanun kapsamında ödenmesi halinde anaparada indirim yapılabileceğini söyleyen Erdem, “Söz konusu tarih itibarıyla dava açma süresi geçmemiş ve ilk derece mahkemelerinde dava açılmış olan idari para cezalarının yüzde 50’si silinecek. İlk derece mahkemesince veya istinaf başvurusu üzerine Bölge İdare Mahkemesi ya da Sulh Ceza Hakimliğince cezanın kaldırıldığı fakat yargılamanın devam ettiği durumlarda ise cezanın yüzde 90’ı silinecek. Verilen en son kararın bozma kararı olması halinde cezanın yüzde 50’si, kısmen onama kısmen bozma kararı olması halinde onanan kısmın tamamı, silinen cezanın yüzde 10’u, bozulan kısmın yüzde 50’si tahsil edilecek. Örneğin, 488 liralık trafik cezasını yapılandırmak isteyen vatandaş yapılandırma kanunu kapsamında borcunu ödediğinde cezanın yüzde 50’si ile bu tutara karşılık gelen gecikme cezası silinecek” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here