BESOB Başkanı Fehmi Erdem: Çırak, kalfa ücretlerine devlet desteği artıyor

0
138

Balıkesir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Fehmi Erdem, hükümetin mesleki eğitim merkezlerini gençler için daha cazip kılmak için düğmeye bastığını söyledi. Erdem, kalfalıkta alınan ücretlerin artırılacağını belirterek, 150 bin olan çırak sayısının bir milyona çıkarılması için hazırlıkların devam ettiğini belirtti.

“USTA-ÇIRAK DÖNEMİ YENİDEN CANLANDIRILACAK”

Küçük işletmelerde eleman yetiştirmede önemli bir yeri olan Usta-Çırak döneminin yeniden canlandırılacağını, hükümetin ekonomi reform programı kapsamında Eylül ayı itibarıyla mesleki eğitim merkezlerini gençler için daha cazip kılmak adına kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlayacağını anlatan BESOB Başkanı Fehmi Erdem, “Mesleki eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin ücretleri kamu tarafından karşılanarak işveren üzerindeki yükler hafifletilecek. Çırak ve öğrencilerin aylık kazanç tutarları 1 Ocak ile 31 Aralık arasında günlük 59 lira 63 kuruş, aylık bin 788 lirayı buluyor” dedi.

“DESTEKLER DEVREYE GİRECEK”

Genç istihdamını artırmak amacıyla hazırlanan ‘Genç Ulusal Strateji Belgesi’nin Eylül’de açıklanacağını belirten Erdem, “Geleceğin mesleklerinde yeni iş olanaklarını oluşturmaya katkı sağlayacak geçiş destekleri Aralık ayı itibariyle devreye girecek. Kısmi süreli çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerine ilişkin yasal çalışmada 31 Aralık’ta tamamlanacak. Bu düzenlemeyle yarı zamanlı çalışanların sayısında önemli oranda artış olacak. Mesleki eğitimi teşvik eden mekanizmalar arka arkaya yaşama geçirilecek. Teknolojik, dijital yeniliklerin geliştirilebileceği kuruluşlarda uzun dönem staj programları da desteklenecek. Üniversitelerle işbirliğini esas alan bu destek modeli aralıkta uygulanmaya başlayacak” diye konuştu.

“AYLIK BİN 788 LİRA OLARAK ÖDENİYOR”

Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında aday çırak, çıraklar, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin sigorta primlerinin asgari ücretin yüzde 50’si üzerinden hesaplandığını hatırlatan Erdem, “Çırak ve mesleki eğitim gören öğrencilere iş kazası, meslek hastalığı sigorta hükümleri uygulanıyor. Hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılıyorlar. Sigorta primleri asgari ücretin yüzde 50’si üzerinden hesaplanıyor. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenlerden, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre mahkemece ergin kılınmak suretiyle öğrenimleriyle ilgili görevlerde çalışanlar hakkında 18 yaşın bitirilmiş olması şartı aranmıyor. Bu durumda sigortalı olabilmek için genel kural İş Kanunu hükümlerine göre genç veya çocuk işçi olmak sosyal güvenlik anlamında hizmet akdiyle çalışmayı gerektiriyor. İşverenlerin ihtiyacı olan nitelikli işgücü talebini karşılamak için çıraklık eğitimi alan çırak, öğrencilerin prime esas kazançları aylık prim ve hizmet belgelerini 1’i ile 30’u arasında düzenleyenler için günlük 59 lira 63 kuruş, aylık kazanç tutarı da bin 788 lira olarak ödeniyor” dedi.

“TEŞVİKTEN YARARLANMA SÜRELERİ UZATILDI”

İstihdam teşviklerinin tek tek değerlendirilerek etkin alanlardaki desteklerin arttırıldığını kaydeden Fehmi Erdem, sözlerini şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanı kararıyla genç, kadın istihdam eden firmaların istihdam desteklerinden yararlanabilme süreleri uzatıldı. Her bir yıl için bir ay ilave sigorta prim desteği ile salgın nedeniyle yarım kalan, tamamlanamayan yatırımlarda teşvik belgelerine iki yıl ek süre verilecek. Tekstilde bir ve ikinci bölgeden taşınan firmalara teşvik süresi uzatıldı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here