Betül Dikici: Bu yaşanan facia ilk değildir, son da olmayacak

0
153

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, Rize’de yaşanan sel felaketi sonrası açıklamada bulundu. Bilimsel gerçekleri göz ardı etmeden, Karadeniz’de dere yataklarına ve onları besleyen havzalara müdahalelerin kesinlikle durdurulması, doğal yapının korunması, dere yataklarında imarın durdurulması ve yapılaşmaya sınırlama ve denetim getirilmesinin zorunlu olduğunun altını çizen Dikici, şu görüşleri dile getirdi:

“Yaşanan felaketlerden öğrenerek, uzun vadeli bir kentsel planlama ile sağlıklı arazi  politikaları, uygun imar ve yerleşim ilkeleri ve planlarının belirlenerek uygulanması sağlanmalıdır. Doğu Karadeniz başta olmak üzere, Karadeniz ikliminin görüldüğü illerde neredeyse her şiddetli yağış sonrası taşan dereler, çevreye, iş yerlerine ve tarım arazilerine ciddi zararlar veriyor. Sel ile birlikte yaşanan heyelanların özellikle Hidro Elektrik Santrallerinin (HES) yoğunlukta olduğu ilçelerde yaşanması dikkat çekiyor. Tüm bu hasarlar ile seller, heyelanlar ve bunlara bağlı yaşanan can kayıplarının ve hasarların son yıllarda giderek artmasını bölgede yaşanan ekolojik yıkımlarla, doğaya ve doğal alanlara yapılan müdahalelerle açıklamak mümkün.

Bu tür felaketler, dere ve nehirlerin doğal alışkanlığı olan ana yatak bölgelerinde değil, plansız ve çarpık kentsel/kırsal yapılaşmanın olduğu ana arterlerde meydana gelmektedir. Doğa ile umursamazca oynamanın, taş ocakları, orman tahribatları, HES’ler, dere ıslahı adı ile beton dereler gibi uygulamaların acı sonuçlarından en sonuncusunu Rize’de yaşıyoruz. Acı vericidir, orada yaşanan tüm acıları yüreğimizde hissediyoruz. Sel Felaketinin ardından bilindik koşuşturmalar izliyoruz.

Olay yerinde bakanlar, konunun üzerine hassasiyetle gidildiği anlamında açıklama yapıyorlar. Bunların hiç biri çözüm çabaları değildir; tepkileri yumuşatmaya, suçları örtbas etme çabalarıdır. Bu yaşanan facia ilk değildir, son da olmayacaktır. Peş peşe gelen bu yıkım haberleri artık doğanın tahammülünün kalmadığını göstermektedir. Sel ve heyelan felaketi sonucunda yaşamlarını yitiren vatandaşlarımızın ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, selden zarar gören vatandaşlarımıza acil şifalar dileriz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here