Bigadiç ve Savaştepe MYO’ya 3 yeni bölüm

0
142

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Belgin Uygur, Balıkesir Üniversitesi Bigadiç Meslek Yüksekokulu’na Fizyoterapi Programı ile Savaştepe Meslek Yüksekokulu’na Laborant ve Veteriner Sağlık Programının açıldığını bildirdi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili, Adalet Komisyonu Kâtip Üyesi ve KEFEK Komisyonu Üyesi Belgin Uygur,  Bigadiç ve Savaştepe Meslek Yüksek Okullarına 3 yeni bölüm açıldığını söyledi.

Uygur, “Balıkesir’e eğitim yatırımlarına devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde Savaştepe Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi’nin Tarım Lisesi olacağını, aynı zamanda Balıkesir’in en büyük ARGE Merkezinin de okul bünyesinde kurulacağının müjdesini vermiştik. Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Mahmut Özer ile yaptığımız görüşmeler sonucunda gerçekleşen bu güzel dönüşümle birlikte bir tarım kenti olan Balıkesir’e yapılan bu yatırımların daha geniş kapsamlı şekilde geliştirilmesi üzerine çalışmalarımıza devam ettik. Tarım Meslek Lisesinin tamamlayıcısı olacak, eğitim ve istihdam devamlılığını sağlayacak olan Savaştepe Meslek Yüksekokulumuza bağlı bir programın açılmasının faydalı olacağı kanaatiyle, bölümün açılması için talepte bulunmuştuk. Çok önemsediğimiz bu talebimizin neticesinde de Laborant ve Veteriner Sağlık Programının açılması onaylandı. Mesleki alanda bilgi ve donanıma sahip meslek elemanlarımızın bu bölümden yetişerek Savaştepe ilçemizin tarım ve hayvancılık istihdamına katma değer sağlayacak olması son derece sevindirici bir haber. Üniversite ve Meslek Lisesi işbirliğinin işlevsel ve sürdürülebilir şekilde hayata geçecek olması bölgemizin kalkınması ve gelişmesi açısından büyük bir öneme sahip” dedi.

Milletvekili Uygur, “Meslek Lisesi bünyesindeki Ar-Ge Merkezinde kurulacak olan laboratuvarda tarım sektörünün ihtiyacı olan tüm analizler ve araştırmalar yapılacak. Bu laboratuvarlarda aynı zamanda Üniversitemiz ile işbirliği sağlanarak eğitim ve laboratuvar çalışmaları sürdürülecek. Yani Savaştepe ilçemizde bütüncül bir model olarak ele aldığımız hem Tarım Meslek Lisesi, hem Balıkesir Üniversitesi’nin yeni açılan bölümü hem de Ar-Ge Merkezi ile eğitim, akademik ve bölgenin tarım ve hayvancılık ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek. Meslek Lisesi ve Meslek Yüksekokulunun bölümlerinde eğitim alan öğrencilerimiz Türkiye’yi doyuran şehir Balıkesir’in tarım ve hayvancılık alanlarına yüksek katkısı olan gençlerimiz olarak yetişmiş olacaklar” diye konuştu.

Milletvekili Uygur, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bigadiç Meslek Yüksekokulumuzda da Fizyoterapi Bölümü açılıyor. Bu bölümden mezun olan öğrencilerimiz; Hastanelerimizde, Fizik Tedavi ve rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevlerinde, Sağlık Turizmine yönelik tüm kuruluşlarda yoğun olarak ihtiyaç duyulan meslek elemanları olarak istihdam edilecekler. Mesleki bilgi ve becerilerini en iyi şekilde kazanmış olan gençlerimize istihdam açısından çok güzel bir meslek bölümü olan Fizyoterapi Bölümümüz hayırlı olsun. Bigadiç Devlet Hastanemizde yapımı devam eden Hidroterapi ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon Ünitesi ile de işbirliği halinde olacak bölümümüz hem eğitim hem istihdam açısından Bigadiç ilçemize büyük katkı sağlayacaktır.” Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here