Bilir: En çok esnaf ve sanatkarlar etkilendi

0
70

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, esnaf ve sanatkarların borçlarının ertelenmesini istedi. Bilir, borçların ertelenmemesi halinde çok sayıda esnaf ve sanatkarın icraya düşeceğini belirtti. Yapılacak erteleme ile esnaf ve sanatkarların bir nebze olsun nefes alacağını ifade etti.

Esnaf ve sanatkarların ertelenen kredi, SGK ve Bağkur gibi borçlarının ödeme zamanın geldiğini ancak pandeminin yeniden artması sebebiyle zor bir süreçten geçen esnaf ve sanatkarların ertelenen borçlarının yıl sonuna kadar ertelenmesini isteyen Kahveciler Odası Başkanı Bülent Bilir, içinde bulunulan pandemi sürecinin, esnafın satışlarının azalmasına, maliyetlerinin ve dolayısıyla da borçlarının artmasına neden olduğunu belirtti. Bilir, “Bu zor dönemde öncelikli talebimiz esnafın günü gelen borçların yılsonuna kadar ertelenmeli” dedi.

“ESNAF, NEFES ALMALI”

Pandeminin en çok esnaf ve sanatkarları olumsuz etkilediğinin altını çizen Bilir, “Pandemi süreci dünyayı ve ülkemizi etkilediği gibi esnafımızı da derinden etkilemeye devam ediyor. Kapalı olduğu süreçte kazancı hiç olmayan esnaf, kontrollü şekilde açıldıktan sonra da eski kazancına ulaşamadı. Hal böyle iken kira, faturalar, vergiler, prim ödemeleri, kredi ödemeleri arttı ve bu borçların ödenmesi imkansız bir hale dönüştü. Yeniden artış gösteren bu pandemi ortamında ertelenen borçların ödenmesi şuan için mümkün görünmüyor. Bu noktada acil yapılması gereken yılsonuna kadar mevcut borçların yeniden ertelenmesi ve esnafın rahat nefes alması sağlanmalı” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here