Bir koro’dan çok daha fazlası

0
43

Balıkesir Türk Müziği Korosu Şefi Sıtkı Sahil, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Balıkesir Türk Müziği Korosu’nun kuruluşundan bu güne kadar neler yaptığını paylaştı.

Sahil’in paylaşımı şöyle: “Koro 1982 yılında kuruldu. Konservatuvar müfredatlarından faydalanarak çalışmalarına başladı. Ardından Balıkesir sanatseverlerine konserlerle kendini tanıtmaya başladı. Alt yapı eğitimini ön plana çıkardı. Çocuk koroları kurdu. Gençlik grupları oluşturdu. Aralıksız eğitimini sürdürdü. Türkiye’nin en önemli bestekâr, koro şefi, müzik insanı, sanatçılarını, Balıkesirli sanatseverlerle buluşturdu. O tarihlerde sadece İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan Türk Müziği Devlet Konservatuvarı ve Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarlarına elamanlar kazandırdı, daha sonra açılan diğer konservatuvarlara da öğrenci kazandırarak bu önemli, görevini sürdürdü. Daha önce çevre illerden takviye sazlar alarak konserlerini yapan koro, daha sonra kendi içerisinde enstrüman kursları açarak bu eksiğini giderdi.

Yetenekli gençlerin eğitimini ön plana çıkararak onları hedefleri doğrultusunda eğitti, hedeflerine ulaşana kadar her ihtiyaçlarında yanlarında  oldu. Konserleri amatör zihniyetle, profesyonel kalitede yapmaya özen gösterdi. TRT, Klasik korolar, Üniversitelere yetişmiş elamanlar kazandırdı. Sempozyumlar – Paneller – Söyleşiler yaptı ve kitapları basıldı. Türk Musikisinin ruhuna uygun icra, görsellikte de ağırbaşlılığı korunmaya çalışıldı. Türk Müziği eğitimi almış olan gençlerin Müzik Öğretmenliklerine giderek öğretmen olan gençlere özellikle Türk Müziği eğitiminin çocuklara verilmesinin önemli bir ihtiyaç olduğu gerçeği anlatıldı. İz bırakan Projeler yapıldı. Dezavantajlı çocuklar gibi Balıkesir de kurulan konservatuvar ve sanat merkezi gibi kurumlara öncülük edildi. Eğitici konusunda destek verildi. TRT ve Türkiye’nin birçok ilinde konserler verildi.

Yıl içerisinde yapılan konser sayıları rekor denecek sayıya ulaştı, sezonda 8 konser gibi. Koro aracılığı ile kurulan Sanat merkezinde her branşta eğitim verilirken, (Pandemi nedeniyle ara verildi.) En son 200 civarı öğrencisi olan bu kurum Balıkesir Büyükşehir bünyesinde  Konservatuvar adıyla çalışmalarına devam edecek. Yetişmiş elamanlarla Türk Müziğine hizmet adına Üniversite, Liseler, Ortaokullar da tanıtım konserleri ve etkinlikleri yapılıyor. Yetişmiş ses, saz sanatçıları bugün Türkiye’nin her tarafında görev yapıyor. Korodan yetişen birçok elaman Akademisyen olarak yine Türkiye’nin birçok Üniversitelerinde görev yapıyor. Sadece insanların bir araya gelerek şarkı, türkü çığırdığı bir yer değil bir kültür hizmetini yerine getirmiştir. Allah nasip ettiği sürece de yapacaktır. Bu önemli hizmette yanımızda olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here