Böbrek taşı tedavisinde 250’nci hastaya ulaşıldı 

0
155

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde böbrek taşı tedavisinde ‘PCNL’ yöntemiyle 250’nci hasta tedavi edilerek taburcu edildi.

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Cem Güler ve Prof. Dr. Emre Tüzel, uygulanan PCNL yöntemi ile 250’nci hastayı sağlığına kavuşturdu.  Prof. Dr. Emre Tüzel, “Perkütan Nefrolitotomi, böbrekteki genellikle iki santimetreden büyük çaplı ve kompleks taşları tedavi etmek için tercih edilen ve ciltte bir santimetrelik kesiyle yapılan endoskopik bir cerrahi yöntemdir. Eskiden bu tip taşlar büyük kesiler yapılarak gerçekleştiriliyordu. Günümüzde ise PCNL ile büyük ve komplike taşların cerrahi tedavisi parmak kalınlığında bir delikten böbrek içine girilerek minimal invaziv olarak yapılabilmektedir. Bu yöntem ile hastanede yatma süresi yaklaşık 1-3 gün olmakta ve hastane sonrası iyileşme süresi geleneksel açık cerrahiye göre çok daha kısa sürmektedir” dedi.

Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Güler de; “Perkütan Nefrolitotomi, taş konusunda deneyimli ve bu yöntemi sık kullanan bir cerrahi ekip tarafından yapıldığı müddetçe oldukça düşük risk taşıyan etkili bir yöntemdir.Balıkesir yöresinde taş hastalığı yaygın olarak görülmektedir. Bu nedenle iki santimetreden büyük böbrek taşı ile başvuran hastalarla sıklıkla karşılaşmakta ve Üroloji Bölümünde Perkütan Nefrolitotomi ameliyatını sıklıkla uygulamaktayız. Bu yöntemle tedavisini gerçekleştirdiğimiz 250’nci hastayı da cerrahi işlem sonrası ikinci günde şifa ile taburcu etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. İmran YOLAÇ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here